Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Атака": България да оттегли участието си от ACTA

31 януари 2012, 17:33 часа • 13759 прочитания

Лидерът на партия „Атака” Волен Сидеров и представители на партията: Десислав Чуколов, Павел Шопов и проф. Станислав Станилов са внесли днес съгласно чл. 43 ал. 7 от ПОДНС, следното предложение за включване като точка в седмичната програма на Народното събрание - Проект за решение на търговско споразумение за борбата с фалшифицирането – ACTA. „Уважаема госпожо Председател, на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 78, ал. 1 от ПОДНС внасяме проект за решение относно търговско споразумение за борба с фалшифицирането (АСТА), подписано на 26.01.2012 г. в Токио – Япония с мотиви към него. Молим проектът за решение да бъде предоставен за разглеждане и приемане съгласно установения ред”, се посочва в съобщението на партията относно търговско споразумение за борба с фалшифицирането – АСТА.

Сред мотивите си от „Атака” посочват, че от българска страна документът е подписан от българския посланик в Япония д-р Любомир Тодоров, съгласно решение на МС на РБ от 16.11.2011 г., съгласно предложение на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Решението на МС е взето без каквито и да е дебати и доводи, видно от стенограмата на правителственото заседание, което представлява заплаха за основните конституционни и законови права и свободи на гражданите, за сметка на печалбите на големите корпорации. Решението за споразумението е сключено при пълна липса на прозрачност, без да са изслушани представители на българските потребители, заинтересовани юридически лица, интернет оператори и неправителствени организации. Не са взети предвид и не е проведен дебат какви могат да бъдат позитивите и негативите, както и реакцията сред българските граждани и обществото.

Вносителите от „Атака” са категорични, че подобно недоволство се надига и у нас. То може да доведе до непредвидими реакции и последици. Инициирани са и подписки против участието на България в АСТА, подчертават още атакистите.

Те са категорични, че поради тази причина, Република България следва да оттегли своето участие от сключеното споразумение, още повече че самото споразумение дава възможност за това – в 180-дневен срок, съгласно клаузите на договора всяка от подписалите страни може да преустанови участието си като страна.

Адриана Димитрова
Адриана Димитрова Отговорен редактор
Новините днес