Още преди COVID-19, УНИЦЕФ установи, че децата трудно се сприятеляват, освен това има процент, на които им е трудно да четат и имат проблеми с ученето. Всичо това се задълбочи заради пандемията. Това каза пред БНТ психологът Ани Владимиова.
С връщането в училище едни деца още повече ще се затворят в себе си, а при други може да се появи агресивно поведение. „Ако си затворен вкъщи, в теб се акумулира вътрешно напрежение“, обяснява Владимирова. Затова им е трудно да направят разликата между добро и лошо. Излизайки навън, те искат да имат някакъв контрол, а силата и агресията им дават такова усещане.
Владимирова посочи, че родителите и учителите трябва да запазят авторитета едни на други. Според нея именно сега преподавателите излизат на първа линия в борбата с коронавируса и те ще срещнат деца, които почти не познават и които са уплашени, че имат огромни дупки в образованието си. Затова учителите са изправени пред голямо предизвикателство, което може да се реши с комуникация. "Живата социализация е нещото, което липсва на децата, които прекарват повече си време в интернет и в социалните мрежи като Тик-Ток. Освен това някои от тях не умеят да показват с мимики и с тона на гласа си съпричастност или емоции", категорична е Владимирова.