Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ангелкова занижава контрола при концесии на плажове

29 август 2017, 19:10 часа • 1192 прочитания

Ограничаване на възможността за контрол от страна на държавата при даването на плажове на концесия. Това предвиждат предложенията за промени в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, които Министерството на туризма публикува за обществено обсъждане на портала за обществени консултации strategy.bg.

Мнения и предложения по тях могат да се до края на следващия месец (до 29 септември 2017 г.) След това проектът влиза за обсъждане и гласуване от депутатите в Народното събрание.

С проекта се предвижда да се ограничи обжалването в хода на процедурите по даване на плажни концесии. Ако текстовете бъдат приети, няма да може да се обжалва отстраняването на участници преди отварянето на офертите, например. Недоволните ще могат да си търсят правата чак след приключването на процедурата.

Новият текст цели определянето на реда за предоставяне, изпълнение и прекратяване на договорните взаимоотношения с държавата да се прехвърли от Закона за концесиите в Закона за държавната собственост, което силно ще ограничи възможността за контрол от стана на държавата.

Министерството на туризма се опитва да въведе и повече отчетност при харченето на парите от концесии и наеми на плажове от страна на общините. Според закона половината от постъпленията отиват в общината, на чиято територия е съответната пясъчна ивица. Средствата трябва да се инвестират в туризъм, включително за подобряване на достъпа до съответния плаж. Министерството на туризма предлага местните власти да докладват всяка година как са похарчили парите, което впоследствие да подлежи на контрол и от Сметната палата. 

С промените се въвеждат допълнителни забрани с цел опазване на дюните по крайбрежието. Предлага се да се забрани поставянето на плажни принадлежности като кърпи, шезлонги и др. върху пясъчните образувания, както и паркирането и преминаването през тях с коли.

За нарушителите ще има глоби от 1000 до 3000 лв. или имуществени санкции, диференцирани според провинението. За поставяне на плажни принадлежности върху дюни те ще са между 2000 и 5000 лв., а за преминаване с кола или паркиране - от 3000 лв. до 5000 лв.

В новото-старо предложение министерството предлага и групиране на плажовете по българското Черноморие.

Поправките, изготвени от Министерството на туризма, предвиждат да се въведат четири големи групи плажове:

– в урбанизирани територии;

– в неурбанизирани територии, но в близост до туристическа дестинация;

– в неурбанизирани територии, които са отдалечени от туристически дестинации;

– плажове с ограничено ползване или развиване на специален вид туризъм.

В рамките на всяка група ще има и по три подгрупи, които ще се определят с наредба на министъра на туризма, която трябва да бъде готова до три месеца след приемането на законопроекта.

В проекта липсва категорията плажове за природосъобразен туризъм – Карадере, Иракли и Корал бяха одобрени като плажове с такъв специален статут с цел опазването на последните незастроени места по Черноморието. Предвиждаше се тези екоплажове да не се отдават на концесия. Вероятно тяхната защита ще бъде уредена със специална наредба допълнително.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес