Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ангелкова: Трябва да регламентираме къмпингуването като в Гърция, Италия и Малта

22 юни 2018, 13:23 часа • 1066 прочитания

Трябва да има макар и минимална регулация, която да следи къмпингуването да се случва по правилата, така както е в Гърция, Италия, Малта. Това каза министърът на туризма Николина Ангелкова по време на „Пловдивски икономичен форум“.

„Изключително важно е да се регламентира къмпингуването. Много обичат да го практикуват. Това е вид туризъм, който има своето бъдеще и е редно да бъдат създадени условия, за да се случва. Подкрепям развитието на всеки един вид туризъм, включително и къмпингуването“, коментира министърът на туризма.

По думите й трябва да се постараем заедно да намерим правилата, които да не пречат на къмпингуващите и на другите туристи. Тя обърна внимание, че туризмът трябва да бъде съобразен с екологичните стандарти и спазването на всички правни норми.

„Друг особен приоритет, по който работим в кабинета, е свързан с намаляването на административната тежест и въвеждането в много голяма степен на електронните услуги. Това, което направихме с промените в Закона за туризма от миналия месец, е да облекчим с 19 документа, които вече не изискваме, отделните регистрационни режими по Закона за туризма. Всеки един потенциал, който страната има за развитието на туризъм следва да се използва“, допълни тя, цитирана от Фокус.

„Това, което в момента разработваме е специален QR код, по който всеки един потребител да може, ако разполага със смарт телефон да получава повече информация без да има необходимост да влизат в досег с администрацията. От друга страна до края на годината сме си поставили за цел да въведем електронно категоризиране и картотекиране на отделните режими и услуги, които предлагаме по Закона за туризма, така че максимално да облекчим бизнеса. Макар и с малки стъпки сме в правилната посока“, каза още министър Ангелкова.

Разработването на общи културни маршрути с държавите от региона на Балканите е важна стъпка, допълни още тя. Ангелкова заяви, че заедно с Организацията за Черноморско икономическо сътрудничество (ОЧИС), визирайки ясно приоритетите за сближаване и развитие на Черноморския басейн и Дунавския регион е стартирало разработването на общи културни маршрути, които да започнат с фокус паметниците под егидата на ЮНЕСКО, за да може заедно като регион да промотираме това, което предлагаме към далечните пазари.

„Вярвам, че това е една много успешна първа стъпка. От нас зависи да навлезем и на по-експертно и техническо ниво като включим и представители на местната власт и на бизнеса, за да можем да се представим максимално добре пред далечните пазари“, коментира министърът на туризма.

„Срещнахме подкрепата на колегите от Гърция, Турция, Румъния, Македония, Хърватска, Албания, Сърбия, Босна и Херцеговина, Черна гора. Всички държави от региона на Балканите се включиха с много голям ентусиазъм. Сформирали сме работните групи на експертно ниво, за да можем да идентифицираме тези обекти, които бихме искали да представим на далечните пазари“, каза още тя.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес