След като протестите срещу забраната за къмпингуване накараха премиера Бойко Борисов да предприеме действия и "да разпореди на парламентарната група на ГЕРБ да внесе текстове за отмяна на промяната", сега и министърът на туризма Николина Ангелкова се присъедини към тази позиция. По думите на Ангелкова предложението за промяна в Закона за туризма, с което се въвежда глоба от 200 лева при нерегламентирано къмпингуване ще отпадне в този си вид.
Става въпрос за чл. 207а, според когото "който иска да къмпингува на нерегламентирани места и да се разположи с палатка, каравана или кемпер извън категоризираните по закона къмпинги, се наказва с глоба 200 лева". Той отпада, защото, по думите на Ангелкова, бил неработещ.
Тази промяна, както и други, ще бъдат внесени след като има баланс между позициите на природозащитниците и държавата, каза министърът на туризма по време на дискусия във Военния клуб. За целта ще има 10 дни срок, в който да се разгледат всички предложения от днешната дискусия.
Ангелкова за пореден път подчерта, че е необходимо да има ред и правила за къмпингуването.
Министърът се ангажира още утре да инициира удължаване с 3 месеца на общественото обсъждане. "Дебати трябва да се водят колкото се налага, може да са и 2-3 месеца, докато се стигне до баланс в търсеното решение," обясни тя.
"Трябва да проведем поредица от срещи, за да намерим правилния ред и правила, които ще спазваме всички, много е важно да изясним що е то къмпинг и какви ще са правилата за неговото ползване, за да опазваме природата и да постигнем добър туристически продукт. Дяволът е в детайла, затова е важно да обмислим как това ще се случи", каза Ангелкова.
По време на дискусията, на която присъстваха представители на екоорганизации, бранша, властта и общините, бяха обсъдени множество варианти за опазване на природата без да се налагат забрани.
От риболовен клуб „Балканка" настояват за създаване на речна полиция, която да следи за нарушители и особено за проблема с „боклука на селяните". Освен това, те призоваха Ангелкова да въведе правила и санкции за боклуци в реки, язовири и морета.
От Асоциацията за алтернативен туризъм пък поискаха Съветът за туризъм да започне да взима решения, а не да бъде само консултативен орган.
Андрей Ковачев от Сдружение за дива природа „Балкани” заяви, че не е удачно да се въвеждат забрани за свободно къмпингуване. Според него е напълно възможно да се направят режими, чрез които да се даде възможност на общините покрай реки, язовири и плажни зони, за платено диво къмпингуване.
Александър Василев, член на Българска асоциация за къмпинг и караванинг, пък призова да се формулират точно и еднозначно понятията „къмпингуване”, „бивакуване”,„паркиране (на кемпер, каравана)”, „къмпинг”, „кемпер стоп” и „зона за отдих”.
"В общината от миналата година има 4 терена за къмпингуване, в които се събира символичната такса от 2 лева, но има нормални условия за почивка - тоалетни и кофи за отпадъци", изтъкна кметът на Шабла Мариян Жечев.
Ангелкова обеща, че ще обърне внимание на всички идеи и помоли те да ѝ бъдат изпратени в електронен вид, за да могат да бъдат разгледани и включени в новия проект за промени в закона.