Ще се опитаме да убедим родителите, че училището е едно сравнително безопасно място по отношение на биосигурността. Това заяви главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев, предаде "Фокус".
Според него, ще бъдат предприети всички мерки учебната година да започне нормално. Разработват се мерки за безопасност: дезинфекция, филтър при влизане, бърза реакция при поява на положителен случай на КОВИД 19.
„В този случай ще се изолира под 14 дневна карантина класът, в който учи детето, а не цялото училище“, поясни д-р Кунчев. Освен това, заедно с Министерството на образованието, се обсъжда и вариантът междучасията да бъдат по различно време за различните класове, за да се избегне струпването на ученици, да се провежда дезинфекция на класните стаи, а също и обучението на един клас да се провежда само в един кабинет.
„Практиката на детските градини и ясли показа, че тези мерки са работещи“, допълни Кунчев. По думите му, здравните и образователните институции ще се опитат да убедят онези 25% от родителите, които настояват за дистанционно обучение, да пуснат децата си на училище. По повод руската ваксина срещу КОВИД 19, доц. Кунчев изрази надежда тя да е работеща. Но дори това да е така, тя няма да може да се използва в страните от Европейския съюз, докато не мине третата фаза на доказване на нейната безосност. „За да използваме ваксината, ни трябват доказателства за нейната безопасност, а засега такива няма“, заяви главният държавен здравен инспектор.
Той бе в Сливен, за да подкрепи медиците, работещи на първа линия. Според Кунчев в областта има добро взаимодействие между всички ангажирани институции – Областният кризисен щаб, РЗИ и болниците. “Именно благодарение на техните усилия ситуацията с разпространението на коронавируса в Сливен бе овладяна толкова бързо" заяви д- Ангел Кунчев.
Какъв бе коментарът на Атанас Мангъров за ситуацията в училищата вижте ТУК.