България и още най-малко 15 страни въоръжават проправителствените иракски паравоенни формирования, обвинени в извършването на множество военни престъпления и в нарушаване на правата на човека. Това посочва доклад на Amnesty International.
За да извлече възможно най-точни данни, изследователският екип на базираната в Лондон НПО, е анализирал снимков и видеоматериал от юни 2014 г. досега, на който са били заснети оръжията, използвани от въоръжените групировки в Ирак.
Според информацията цялата военна техника е била доставяна от държавните институции в Ирак или след одобрението на властите.
България е спомената в доклада като една от страните, които произвеждат оръжието, доставяно в Ирак. Като основни доставчици на оръжие за иракските милиции обаче са посочени Иран, САЩ Русия, предаде БНР.
През последната година българският оръжеен бизнес бележи сериозен ръст, но периодично излиза информация, че българско оръжие достъга до различни военни конфликти, включително в Сирия и Ирак.
Официалната позиция на България е, че не носи отговорност при препродаване на продукти, произведени у нас.
Турският премиер Бинали Йълдъръм ще посети Ирак за обсъждане на борбата срещу тероризма и бъдещето на страната, съобщи Ройтерс. Според турския правителствен говорител Нуман Куртулмуш, визитата ще даде началото на нов период в отношенията с централното правителство на Ирак. Йълдъръм ще посети Багдад и Ербил. Отношенията между Турция и централното правителство на Ирак бяха обтегнати в последно време, по-специално заради присъствието на турски военни сили в лагера Башика, северно от Мосул, напомня агенцията.