Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

АКТА разгневи Борисов. Трайков чака реакция за оставка!

15 февруари 2012, 12:15 часа • 13879 прочитания

Премиерът Бойко Борисов реагира остро срещу позицията на БСП за АКТА и факта, че червените обвиниха властта за участието на страната ни в споразумението.

"Социалистите са водили всички тези преговори. Как не отидоха само на протеста да го оглавят за това, което те са договаряли. И както за всичко останало, контрата остава пак в правителството. Сега ние ще понесем политическата отговорност пред Брюксел с вземането на решението си днес", не скри гнева си министър-председателят. Спирането на АСТА е наш успех, отсече премиерът

Премиерът дискутира на заседанието на правителството позицията на страната ни по повод споразумението АСТА.

"Опитаха се да се възползват от тревогите на хората за пореден път. С риск да ги разсърдя, но все пак е хубаво да приемат, че след всичките тези преговори години наред Трайков трябва да поеме вината. Не мога да го приема, защото те са толкова нагли, че ще минат един-два месеца, и ще кажат, че правителството на ГЕРБ е работело да влезе в сила АСТА. Затова с приемането на тази точка практически ние се оттегляме", каза премиерът.

По думите му от 2006 година до октомври 2010 година са проведени 11 кръга преговори.

"Държавите членки на ЕС са информирани устно и писмено за преговорите чрез Комитета по търговска политика на съвета, където г-н Станишев е бил информиран устно и писмено. Той е участвал в заседанията на Европейския съвет, българският еврокомисар Меглена Кунева е участвала в заседанията на Европейската комисия, където са се обсъждали тези въпроси", посочи премиерът.

Премиерът е убеден, че за всички тези шест години за пръв път има реален дебат.

"Нашето законодателство е хармонизирано, добро и достатъчно ефективно, за да се налага и подобни споразумения да подписваме. Надявам се, тогава колегите от опозицията да нямат претенции пък защо по тази тема, каза министърът.

И надявам се тогава с г-н Станишев да отчетем, че успехът ни е общ, както той самият казва, и тогава да не се скрие. Спирането на АСТА е наш успех, това ще си го запазя и се надявам, когато ни атакуват от другата страна, той да застане до нас да каже, да, това е наш общ успех, надявам се, заяви министър-председателят Бойко Борисов.

Премиерът допълни, че евродепутатите на ГЕРБ в Европейския парламент ще гласуват против споразумението.

Янаки Ганчев, председател на Асоциацията на потребителите на телекомуникации и интернет услуги заяви, от асоциацията са доволни от решението на правителството.

В същото време Трайчо Трайков заяви, че ако министър-председателят прецени, би подал оставката си.

Министърът каза, че се е извинил и е поел отговорността за подписването.

"Хората ме питат – какво значи поемане на отговорност, в случая, тъй като няма настъпили обществени вреди, защото нашият подпис е под условие, предстои ратификация. Аз смятам, че стъпката, която предприех с предложението в Министерски съвет за промяна на решението, е достатъчно прагматичен начин за поемане на отговорност, т.е. поправяне на нещо не добро", каза Трайков.

На днешното правителствено заседание министрите гласуваха предложението на министъра на икономиката, енергетиката и туризма за спиране на участието на България в споразумението АСТА. България няма да предприема никакви действия по АСТА, включително внасяне за ратификация, до единна позиция на страните от ЕС.

С това на практика България спира всякакви действия по влизането в сила на споразумението, включително по ратифицирането му, съобщиха от правителствената информационна служба.

Решението за одобряване на АСТА бе прието на заседание на Министерския съвет на 16 ноември 2011 г. Споразумението беше подписано на 26 януари 2012 г. в Япония от ЕС и 22 държави-членки.

Споразумението третира търговските аспекти на правата на интелектуална собственост, които са предмет на общата търговска политика на ЕС. Единствено наказателно-правните разпоредби на АСТА са от споделена компетентност на ЕС и на държавите членки. Ето защо Решението на Съвета за подписване на АСТА от ЕС е прието единодушно от всички 27 държави-членки през м. декември 2011 г. и страна по Споразумението са ЕС и нейните държави-членки.

За сключване и влизане в сила на Споразумението е необходимо съгласие от Европейския парламент и ратифицирането му от всички държавите-членки. Предстои обсъждането на АСТА от Европейския парламент, като непостигането на съгласие от него ще доведе до прекратяване на процедурата по сключването му.

Независимо, че АСТА още не е факт, в много държави-членки на ЕС, включително и в България, е налице загриженост сред гражданското общество относно прилагането на АСТА и защитата на гражданските права и свободи и по специално тези на потребителите в интернет. АСТА не налага изменения в действащото ни законодателство, но протестите срещу споразумението в много други европейски страни и у нас показват липсата на подкрепа сред широката общественост. В резултат, по информация от Постоянното ни представителство в Брюксел, Германия, Холандия, Кипър, Естония и Словакия все още не са подписали споразумението, като Германия вероятно ще изчака обсъждането в Европейския парламент. Правителствата на други страни като Полша и Чехия се обявиха за замразяване на инициираните процедури за ратификация до оценка на въздействието на АСТА.

Адриана Димитрова
Адриана Димитрова Отговорен редактор
Новините днес