Делата, заведени от бившия директор на Българската банка за развитие (ББР) Стоян Мавродиев срещу журналиста от "Капитал" Николай Стоянов, са форма на отмъщение и представляват атака, която цели да откаже журналист и активисти от това да изобличават нередности.
Това се казва в позиция на Асоциацията на европейските журналисти в България по повод заведените три дела от Мавродиев срещу Николай Стоянов. От организацията смятат, че атаката на Мавродиев е възможна заради провала на прокуратурата да изправи пред правосъдието всички виновни за две от най-големите афери в последните години - фалита на КТБ и източването на ББР.
Стоянов е четвъртият журналист от "Капитал", срещу когото Мавродиев води съдебни процеси, след Десислава Николова, Галя Прокопиева и Росен Босев. Преди повече от година Мавродиев беше отстранен от поста си на председател на съвета директорите и главен изпълнителен директор на ББР. Това стана след публикация на "Капитал" с автор Николай Стоянов. В нея се разказваше за пореден отпуснат голям кредит от 75 млн. лв. за колекторска компания след разкрития за серия такива и по-големи в предходните години за фирми, близки до Делян Пеевски, Румен Гайтански, Георги Гергов и др.
Според АЕЖ, въпреки че статиите на Николай Стоянов, за които е даден под съд, са за отдалечен период - август и ноември 2020 г., кипърският гражданин Майкъл Тимвиос подава тъжбата си на 15 февруари, a Мавродиев завежда неговите на 16 февруари. Тази координирана атака ще коства ресурс на Стоянов да се защитава, което ще попречи на работата му. Тази атака съдържа елемент на отмъщение, тъй като Мавродиев бе принуден да напусне поста си заради разкрития на Николай Стоянов за дейността на ББР и отпускането на огромен кредит на колекторска фирма", смятат от организацията.
Според тях атаката срещу Стоянов без съмнение попада в категорията т.нар. SLAPP - Strategic Lawsuit Against Public Participation (Стратегически дела срещу публично участие). "Това са дела, които се водят, за да бъдат отказани журналисти и активисти да изобличават нередности. SLAPP е една от най-сериозните заплахи за свободата на словото в днешно време и е отговорност на държавата да предприеме действия срещу тази тенденция."
"Случващото се е резултат на първо място от провала на прокуратурата да изправи пред правосъдието всички виновни за две от най-големите афери в последните години - фалита на КТБ и източването на ББР. Факти и за двете афери бяха изнесени от журналисти като Николай Стоянов, но прокуратурата остана сляпа за част от доказателствата и дори си позволи да чете превратно част от тях, например инициалите Д.П. като числото 10. С неспособността или нежеланието си да накаже виновните българската съдебна система допусна в обект на атаки да се превърнат журналистите, разкрили тези злоупотреби. Единственият начин да се пресече злоупотребата с право, е правосъдието да е на мястото си. Не разбираме защо прокуратурата отказва да се занимава със случващото се в Българската банка за развитие по време на управлението на Мавродиев, не разследва и ролята му в делата срещу Евелин Банев-Брендо, а адвокатурата го прибра под лоното си", пишат още от АЕЖ, които ще поискат среща със служебния правосъден министър, за да бъдат обсъдени мерки срещу подлагането на журналисти на подобен съдебен тормоз.
От организацията призовават Висшия адвокатски съвет и Софийска адвокатска колегия, в която Мавродиев е вписан като адвокат, да вземат отношение към действията му.