Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

АЕЖ иска разследване на медийните договори за председателството ни на ЕС

08 август 2016, 17:05 часа • 2042 прочитания

Асоциацията на европейските журналисти-България (АЕЖ-България) обяви, че настоява за разследване на потенциалните конфликти на интереси около сключването на договори с фирми и медии за комуникиране на предстоящото българско председателство на ЕС.

Изключително притеснителни са изнесените в медиите данни, показващи, че обществени пари са получили лица, свързани с министъра на културата Вежди Рашидов и с вицепремиера Меглена Кунева. Фактът, че средствата се разпределят от тези две ресорни администрации подсказва, че е възможно да става дума за тежък конфликт на интереси и сериозна корупционна практика. Припомняме, че "Дневник" преди дни публикува информация за "странно" съвпадение на адреси и пълномощници на спечелилите договорите за комуникиране на председателството и двамата министри.

"Изказваме недоумението си от решението за изпълнител да бъдат избрани четири медии -“ Стандарт", Агенция "Стандарт нюз", Агенция "Блиц" и Агенция "Пик”, се казва в позицията на АЕЖ. Припомняме, че четирите медии бяха избрани за кампанията, а това стана ясно от отчета за изпълнението на Плана за подготовка на българското председателство на Съвета на Европейския съюз през 2018 г. от февруари до април.

Припомняме, че в програмата на правителството 2014-2018 е записано като цел създаването на “публична и законодателна среда, която да гарантира медийната независимост и плурализъм, прозрачността и публичността на контрола и собствеността на медиите”.

Многократно и на различни национални и международни форуми за състоянието на медийната среда в България е отбелязвана необходимостта да се обсъди въвеждане на изискване, да нямат достъп до публични средства медиите, които не са декларирали, че спазват нормите на Етичния кодекс, както и такива, които не са осигурили на сайта си лесен, директен и постоянен достъп на потребителите до актуални данни за действителния собственик, отбелязват европейските журналисти.

Решението на правителството за разпределяне на средства по комуникацията на българското председателстване е пълно отрицание на заявеното в програмата на правителството и в противоречие спрямо препоръките на международни организации и анализите на медийните експерти, казват още от Асоциацията.

Оттам допълват, че остава загадка защо изпълнителната власт е взела решение да насочи този ресурс към група медии, свързани икономически помежду си.

Не става ясно дали е изяснен въпроса дали тези медии имат публични задължения. Не става ясно също така защо не е проучен въпросът дали избраните медии проповядват спазването на общочовешки ценности, възприети от Европейския съюз, в т.ч. Хартата за основните права на ЕС. Би било полезно да се постави и въпросът дали това са медии подписали и спазващи етичните норми на българските медии, се казва в становището.

"Подборът на финансиране на сайтове, които не са известни с критично отношение към което и да било управление, докато е на власт, а напротив, яростно пропагандират срещу всеки, който изразява критична позиция срещу властта, прилича на купуване на медии, което може да е форма на корупция, продуцирана от държавата, при това със средства на ЕС", отбелязват журналистите.

От АЕЖ-България настояват в най-кратки срокове:

- Да бъде публикувана цялата информация и всички документи, свързани с вече сключените договори с медии, както и за предстоящите процедури.

- Правителството да обяви държи ли на ангажиментите, записани в собствената му програма и по какъв начин възнамерява да ги изпълни.

- Премиерът да вземе отношение по въпроса вижда ли конфликт на интереси при възлагането на поръчки на медии и възнамерява ли да потърси отговорност от свои министри.

Компетентните органи да започнат цялостно разследване на потенциалните конфликти на интереси, разкрити в медиите.

Петя Бързилска
Петя Бързилска Отговорен редактор
Новините днес