Днес социалният министър Хасан Адемов отново критикува мотивите на държавния глава Росен Плевнелиев за липсата на яснота за много от предвидените разходи, съобщава БНР.
Според него публичната дискусия по предложените промени се е състояла. „Не е вярна тезата в мотивите за ветото, че не е имало публична дискусия. Социалните партньори имаха среща със социалния министър и с министъра на финансите точно по въпросите за актуализирания бюджет," подчерта Адемов.
Той прехвърли към президента вината за несъстоялия се диалог в Националния съвет за тристранно сътрудничество, който синдикатите напуснаха в началото на годината заради поправката „Янев".
"Не съм учуден, че социалният пакет от 40 милиона не е от текстовете, които са върнати. Но това не променя факта, че се отлага с два месеца изпълнението на социалните ангажименти, които са заложени в този пакет. Остава усещането, че зад ветото на президента прозира една друга идея да се възстанови дискусията за управляващото мнозинство", заяви социалният министър Хасан Адемов.
„Ако президентът беше загрижен за диалога, щеше да върне и онзи скандален закон на Яне Янев, който беше приет в края на предния парламент. И сега да говорим за това, че не се е състояла дискусия, е малко дискусия със закъсняла дата," изтъкна социалният министър.
Актуализацията на бюджета ще бъде дискутирана от социалните партньори за първи път чак днес, за когато е насрочено обсъждането \ на заседание на бюджетната комисия ден преди извънредното заседание на Народното събрание по тази единствена точка в дневния ред.
„Позицията на работодателите и синдикатите е да се чуят различни мнения и ако има консенсус, Тристранката да се обедини около текстовете, ако не - да се търси възможност за промяна. Позицията на правителството е ясно заявена. Тристранните партньори не са против самата актуализация", допълни социалният министър.
След като призна правото на държавния глава да налага вето на който и да е закон, той подчерта, че при този за държавния бюджет „нещата са различни" - според Конституцията само Министерския съвет има право да внася Закона за бюджета. „Като че ли правомощията на МС са ясно дефинирани и са поверени само и единствено на състава на МС", посочи Хасан Адемов.
„Не съм учуден от факта, че социалният пакет не е в текстовете, които са върнати от президента, но се отлага в крайна сметка изпълнението на ангажиментите с два месеца," обясни още той.
Адемов упрекна Росен Плевнелиев в прилагане на „двоен аршин" заради бюджетната актуализация от 2010 г. „Темата прозрачност, която доминира в мотивите на президента, за съжаление не доминира в актуализацията през 2010 г. Когато тези милиони през 2010 г. са изхарчени без ред в бюджета, какво да замълчим ли? Прозрачно по всички пера ще бъдат харчени тези пари. Кой дава право дори и на президента да се съмнява, че тези пари ще се харчат непрозрачно, след като има параграф, който казва как ще се харчат тези пари, кое е непрозрачното тук," попита Адемов.
Той коментира увеличаването на минималната работна заплата, което обвърза с повишаване на данъчни и осигурителни вноски.
По думите на социалния министър срещу минимално възнаграждение в България работят 196 000 души, от които около 160 000 са в реалния сектор. Според него увеличаването \ крие „известни рискове", но не се ангажира с по-конкретен коментар, защото „решението е политическо".
„Няма социален министър, който да не иска доходите да са по-високи. Но сме наясно, че има поети ангажименти - на 450 лева да се повиши минималната заплата, макар и в края на мандата," заяви Адемов.
"Още в края на 2012-а година, когато се приемаше бюджетът, ние като опозиция заявихме, че парите по социалните прлащания по Закона за интеграция на хората с увреждания, по Закона за семейни помощи за деца няма как са стигнат до края на годината, тъй като са разчетени по начин, по който не отговаря на конкретните параметри към онази дата. Това означава, че след месец октомври на практика нито заплати и социални вноски на приемните родители, нито интеграционни добавки, нито соициалните помощи ще могат да се изплащат", каза още Адемов.