Абсурд с винетките нна ГКПП "Кулата": Важат 30 минути след закупуване, през това време можете да получите глоба. В тази ситуация се оказа семейство от Ямбол, съобщава Нова тв.
На връщане от Гърция семейство Герганови си купили винетка на границата. 10 минути по-късно мобилен екип снимал колата им. Оказало се, че ТОЛ системата изисква време, за да се обработи продажбата. Време, в което на автомобила вече била регистрирана глоба от 70 лв.
„Минахме гръцката граница и на първото гише си купихме месечна електронна винетка на стойност 30 лв. Качихме се в колата, прибрахме се успешно, но след няколко дни съпругът ми отново тръгна на път и го спряха. Заявиха му, че има глоба от 70 лв., защото е сниман 10 минути, след като си е платил винетката”, обясни Стела Герганова.
Тя и съпругът й закупуват винетката на 28 юли в 13:45 ч. Според документа тя е валидна от 28 юли в полунощ до 27 август.
„Отдолу, с по-дребен шрифт пише, че винетката ще бъде активна 30 минути след извършване на плащането. Шрифтът е изключително дребен, замъглен и не е подчертан. Няма и информация на английски”, обясни потърпевшата.
Как ще разбере един чужденец какво си купува и откога важи, запита още тя.
Сега дължим 100 лв. на властите. Излиза, че, ако не си бяхме купили винетка на границата, щяхме да платим само 70 лв. глоба. Отказваме категорично да платим, при положение, че винетката е платена и сме записани на камера дори, обобщи Герганова.
Системна ли е тази практика? Всеки ли, който си купи винетка през ГКПП Кулата е нарушител?
Хората не са нарушители и те няма да бъдат санкционирани, защото са редовни потребители на пътя, коментира проф. Олег Асенов, член на АПИ.
След проверка на пътя е направено и предписание на корекция във функционирането на пункта, защото по договор, 5 минути след закупуването на винетка, тя трябва да влезе в сила, коментира още той.
Проблемът е бил технически, вече е отстранен, твръдят от АПИ.
Вчера вечерта е бил направен тест, техническото предписание е изпълнено и пунктът в момента работи, обясни Асенов.
От вчера по моя заповед, този пункт е поставен под мониториг и ако има констатирано дори едно нарушение в това време, пунктът ще бъде затворен, каза още той.
Малко по-късно от АПИ съобщиха, че през следващите три месеца пунктът ще бъде под постоянен мониторинг и ако техническото предписание не бъде изпълнено и се констатират нови случаи, възпрепятстващи пътуването на шофьорите, е възможно да бъде наложена най-тежката санкция - прекратяване на партньорския договор между Изипей и НДУ.
* Обновена 11:50 ч.