820 жалби и сигнали от цялата страна са постъпили за 2012 година в Комисията за защита от дискриминация, а образуваните за периода преписки са 336. Това обяви във Варна председателят й Ана Страшимирова. Най-много са преписките свързани с личното положение на засегнатите като семейно положение, образование, местоживеене и др. На второ място по брой са преписките по признак увреждане, следвани от жалби за етническа принадлежност, допълни тя.
В по-голямата си част сигналите за дискриминация на етнически принцип се отнасят за липса на достъп до обществени места, различно отношение при наемане на работа и др.
Страшимирова коментира, че едно от значимите решения на комисията е подготвеното предписание за изработване на законопроект, който предвижда изравняване на възможностите на биологичните родители на деца с трайни увреждания с тези на останалите членове на обществото и в частност - приемните семейства и биологичните родители на деца без увреждания, включително и при гледане на дете с увреждания, което е навършило 18 години.
По думите й това е факт след жалба на родители на деца с увреждания от морската столица. По този сигнал комисията е постановила, че жалбоподателите са дискриминирани, тъй като не могат да участват в обществения живот. Предвижда се след промените в нормативната уредба родителите на деца с трайни увреждания да получават възнаграждение за отглеждането на рожбите си, както и да се водят на трудов стаж, каза още шефът на КЗД.
Снимка: архив, БГНЕС
Редактор: Е. Гигова