Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

80% от трансплантациите в Турция идват от живи донори

13 септември 2013, 15:15 часа • 42631 прочитания

От 75 милиона население на Турция, имаме почти 75 хиляди с бъбречни проблеми. Това каза проф. Алихан Гюркан, висококвалифициран хирург от Турция, на Четвъртия международен медицински конгрес на Югоизточноевропейския медицински форум (ЮЕМФ) в Словения, съобщи Агенция „Фокус”.

„Започнахме програмата си преди 10 години; имаме 60 центъра за бъбречни трансплантации и 30 центъра за трансплантации на черен дроб. Резултатите от трансплантация на бъбреците са много по-добри от резултатите от диализа. Едно изследване, направено сред 10 хиляди пациенти в Турция през 2009 година, показва, че разходите ни през следващите години ще възлизат на 10 – 12 милиарда долара и нашата цел е да правим по 5000 трансплантации годишно. Правим го, защото това е по-доброто лечение, и удължава живота.

При нас 80% от трансплантациите идват от живи донори. Платените донори са ограничени само до турски граждани, ограничени са нероднински свързаните трансплантации”, обясни той.

При процента на донорството, Турция е лидер, но само при донорство от живи донори. Задължително е кръвната група да съвпада, но трябва да има и съвместимост на тъканите при живите присаждания. Миналата година само 500 – 600 бъбрека дойдоха от живи донори, останалите бяха от мъртви.
„Нямаме основни противопоказания при донорство, понякога приемаме инфектирани донори, понякога донори с рак. Спазваме международните изискания.

Имаме система за споделяне на органи, Турция е разделена на девет области и системата се контролира на правителствено ниво”, посочи проф. Гюркан.

По принцип пациентът трябва да тежи над 10 килограма, за да може да му се извърши трансплантация на бъбрек. В Турция са извършвани успешни трансплантации на деца на 8 година и на 7.5 години.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес