Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

62% от българите смятат, че властта не се интересува от обикновения човек

27 април 2017, 20:00 часа • 1624 прочитания

62% от българите смятат, че управляващите не се интересуват от положението на обикновения човек, а 23% са убедени, че това не е напълно вярно.

Данните са на Института за политика и Института за изучаване на населението и човека в при Българската академия на науките (БАН) и са част от изследването "Избори след изборите" - обществени нагласи на населението към април 2017 г.

74% от нашенците са категорични, че на страната е необходимо стабилно коалиционно управление.

Обяснението според изследователите идва от умората на българите от честите избори и желанието им държавата да функционира предвидимо и стабилно. Прави впечатление, че над 60% от хората искат окрупняване на политическите партии.

В същото време нивото на отчуждение на българите от държавните институции е много високо (средно 4.36 при максимална стойност 5).

Фактор за това е образованието - най-силно отчуждени се чувстват нискообразованите хора, както и тези със средно и средно специално образование. Същото се отнася и до най-бедно самооценяваща се група хора, показват още данните от изследването.

По отношение на идеологическите предпочитания отчуждението е най-високо (4.62) при хората с политическа ориентация център, център-ляво и крайно левите привърженици.

Най-високо одобрявана е мажоритарната система с абсолютно мнозинство (40,7%). Нейни поддръжници са избирателите, ориентирани в политическото пространство център-дясно. Действащата в момента пропорционална избирателна система с преференции е втора по предпочитание (36.8%). Хората, които я предпочитат, се позиционират в център-ляво. Най-слабо одобрение има смесената мажоритарна система (22.5%). Тя се подкрепя най-вече от центристите.

Над 60% от анкетираните заявяват желание за сериозни промени в отношенията между властите, макар че над 70% не разполагат или имат само частична информация за начина на свикване и функциите на Велико Народно събрание.

Българите носят в еднаква степен патриотизъм и проевропеизъм у себе си. Най-силно изразен патриотизъм се наблюдава при:

- хората със средно и средно-специално образование;

- представителите на средната класа;

- крайно десните и крайно левите в политическите си убеждения.

За над 60% от интервюираните е важно да бъдат европейци. Тази група хора са главно висшисти, привържениците на крайно десните идеи и тези в център-дясно. Въпреки всичко над 62% от гражданите се чувстват силно изолирани от останалите европейци.

Изследването е проведено между 10 - 21 април 2017 г. и представлява национално представително проучване сред пълнолетното население на страната. Данните са на база преки стандартизирани интервюта по домовете на 1200 интервюирани лица.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес