Проверки на всички договори, сключени по Националната програма за изпълнение на младежки дейности по чл. 10а от Закона за хазарта за 2022 година назначи служебният спортен министър Весела Лечева, заради смущаващи обстоятелства, на които се натъкнал екипът ѝ.
Конкретно за младежките програми тя каза, че са дадени много средства на организации без административен опит.
За какво точно става въпрос - припомнете си в първата част на историята: 500 000 лв. за проект, писан и подаден за един ден от сдружение на един ден (I част)
По въпроса има и позиция от Национален младежки форум (НФМ). Тя е от 27 юли, като в нея се посочва, че на 5 юли ръководеното от Кирил Петков правителство в оставка е поискало от спортното министерство в 14-дневен срок да представи становище относно по-ранна позиция на форума (от 13 юни) за набиране на проектни предложения по Националната програма за младежки дейности. Към 26 юли, 7 дни след изтичане на крайния срок (19 юли) отговор от страна на Министерство на младежта и спорта не е получен. Само че още на 22 юни правителството на Петков падна заради вот на недоверие, тръгнал заради излизането на партията на Слави Трифонов ИТН от управляващата коалиция. А на 8 юли, т.е. само 3 дни по-късно след искането на обяснение от спортното министерство, официално стана ясно, че "Продължаваме промяната" не може да направи ново правителство в рамките на 47-ия парламент - Асен Василев върна неизпълнения мандат.
Важно е да се отбележи, че Националният младежки форум е най-голямата младежка платформа в България, която обединява 50 младежки организации от цялата страна. Той е пълноправен член на Европейски младежки форум и активен партньор на национални и европейски институции в изграждане и застъпничество за младежки политики.
Ето и съдържанието на позицията на НМФ от 27 юли:
На 13.06.2022 г., след обсъждане със своите членове Национален младежки форум, публикува позиция във връзка с Национална програма за изпълнение на младежки дейности по чл. 10А от Закона за хазарта за 2022 г. до Министър-председателя на Република България, г-н Кирил Петков.
В позицията бяха посочени редица слабости на програмата и придружаващата я Наредба за условията и реда за финансиране на проекти по националните програми за младежта, сред които и видното противоречие на чл. 3 ал. 2 от Наредбата на чл. 7 от Закона за младежта.
На 05.07.2022 г., в свое писмо в отговор на позицията, Министерски съвет изиска от Министерство на младежта и спорта в 14-дневен срок да представи становище по посочените в позицията обстоятелства с фокус върху законосъобразността на описаните действия от страна на Министерството по реализирането на Програмата с копие до Национален младежки форум. Към 26.07.2022 г., 7 дни след изтичане на този срок, отговор от страна на Министерство на младежта и спорта не е получен.
Междувременно на 13.07.2022 г. Министерство на младежта и спорта публикува резултатите от оценката на постъпилите проектни предложения по поканата за кандидатстване, публикувана на 18.05.2022 г. на Министъра на младежта и спорта. Одобрени за финансиране са 38 организации с общ размер на предоставеното финансиране – 4 379 027.61 лв. В тях впечатление прави следното:
1. За редица от финансираните организации трудно се намира информация за предходни проекти и инициативи в областта на младежките дейности. Едва 1 от 5-те организации с одобрено финансиране на проекти с обхват "регионални" (до 500 000 лв.) има своя страница в социалните мрежи, като от нея, както и от партидата на същата в Търговския регистър, става ясно, че основната дейност на организацията е свързана с популяризиране на творчеството на Борис Христов и популяризиране и стимулиране на музикалното и оперно творчество в страната.
2. По данни на търговския регистър става ясно, че Сдружение "Младежка радост" – гр. Велико Търново, с одобрено финансиране за 490 593 лв. и сдружение "Национален център за психологическа подкрепа и ментално здраве" – гр. Пловдив, с одобрено финансиране от 357 510 лв., са учредени съответно на 08.06.2022 г. (Вписано на 13.06.2022 г.) и 10.05.2022 г. (Вписани в ТР на 27.05.2022 г.) – по-малко от месец и непосредствено преди кандидатстването по програмата.
Предвид липсата на предходен опит по проекти с оглед на скорошното учредяване на двете сдружения, не става ясно как комисията за оценка е изградила ясна преценка за наличието на необходимия оперативен и финансов капацитет за изпълнението на проекти с подобен обем. Следва да се отбележи, че методиката за качествена оценка и финансово съответствие на проектните предложения (част от Указанията за кандидатстване по Програмата) са направени тенденциозно, за да позволят подобни проектни предложения да достигнат до етап на финансиране. Видно от нея всеки от 5-те критерия за оценка изискват получаване на най-малко 50% от допустимия брой точки. Изключение прави единствено първият критерий – оперативен, административен капацитет и ресурсна обезпеченост на кандидатите, който допуска отхвърляне на предложението единствено при получаване на 0 точки. Това е прецедент, който не отговаря на утвърдените практики в други програми за предоставяне на финансова подкрепа на младежки дейности.
– Сдружение "БЪЛГАРСКО СДРУЖЕНИЕ ЗА ЛИЧНОСТНА АЛТЕРНАТИВА" с одобрено финансиране в размер на 144 440 лв.
Следва да се отбележи, че на етап кандидатстване с проектно предложение представляващите кандидатите са длъжни да подадат декларация за липса на свързани лица с други ЮЛ кандидати по Програмата. (Приложение №4 към документите за кандидатстване).
3. Повод за притеснение буди и фактът, че в проекти с "областен обхват" (до 150 000 лв.) финансиране получават две организации, регистрирани на един и същ адрес в гр. София, с един и същ представляващ и съвпадащи лица в управителен съвет:
– Сдружение "БЪЛГАРСКО СДРУЖЕНИЕ ЗА ЛИЧНОСТНА АЛТЕРНАТИВА" с одобрено финансиране в размер на 144 440 лв.
– Сдружение "ГРАЖДАНСКО СДРУЖЕНИЕ ПРАВО НА ИЗБОР" с одобрено финансиране в размер на 144 348 лв.
Следва да се отбележи, че на етап кандидатстване с проектно предложение представляващите кандидатите са длъжни да подадат декларация за липса на свързани лица с други ЮЛ кандидати по Програмата. (Приложение №4 към документите за кандидатстване)
4. Сходен е случаят и при "СДРУЖЕНИЕ ЗА СОЦИАЛНА СОЛИДАРНОСТ И ПРОСПЕРИТЕТ", финансирано с 43 232 лв., чийто представляващ е част от управителния съвет на друг бенефициент по програмата фондация "ЕВРОПЕЙСКИ ЦЕНТЪР ЗА ЕКО-АГРОТУРИЗЪМ – БЪЛГАРИЯ" с одобрено финансиране в размер на 38 047 лв., като в допълнение второто отново няма посочени младежки дейности сред предмета на дейност по партидата на организацията в Търговския регистър.
Посочените по-горе примери потвърждават опасенията ни, изразени в позиция от 13.06.2022 г. и пораждат съмнения за качеството на работата на оценителната комисия, осъществила преглед на проектните предложения. В тази връзка отправяме към Министерство на младежта и спорта следните допълнителни въпроси:
1. Колко точки в отделните компоненти са получили проектните предложения на организациите Сдружение "Младежка радост" с проект с входящ номер 41-00-44/13.06.2022 с наименование "Спри агресията в себе си" и Сдружение "Национален център за психологическа подкрепа и ментално здраве" с проект с входящ номер 41-00-22/14.06.2022 г. с наименование "Стимулиране на физическата активност сред учениците и младите хора през свободното им време с цел изграждане на устойчиви здравословни навици", съгласно раздел "1. ОПЕРАТИВЕН, АДМИНИСТРАТИВЕН КАПАЦИТЕТ И РЕСУРСНА ОБЕЗПЕЧЕНОСТ НА КАНДИДАТА" от методиката за качествена оценка и финансово съответствие, част от указанията за кандидатстване:
а) Опит на кандидата в управлението и изпълнението на проекти, доказан със съответни документи (референции, договори, препоръки и др.) – максимален брой точки 3 т.
б) Опит на специализирания екип за осъществяване на дейностите по проекта (специфичен опит и квалификация) – максимален брой точки 5 т.
в) Кандидатът има ресурсна обезпеченост, с която да подсигури изпълнението на предвидените в проекта дейности – максимален брой точки 3 т.
2. В случай, че посочените кандидати не са получили точки по компоненти 1.1 и 1.3, на базата на какъв критерии оценителната комисия добива увереност, че организациите биха могли да обезпечат осъществяването на проектите, предвид краткия срок за изпълнение (едва 105 дни) и големия обем на предоставяните средства?
3. Съгласно указанията за кандидатстване и Наредба №5/11.08.2016 г. за условията и реда за финансово подпомагане на проекти по национални програми за младежта, всеки от кандидатите е длъжен да попълни Декларация на представляващия кандидата (Приложение №4 към документите за кандидатстване). Декларирано ли е отсъствието на свързани лица в декларациите на сдружения "ГРАЖДАНСКО СДРУЖЕНИЕ ПРАВО НА ИЗБОР" и "БЪЛГАРСКО СДРУЖЕНИЕ ЗА ЛИЧНОСТНА АЛТЕРНАТИВА"?
а) Извършва ли оценителната комисия проверка на истинността на декларираните обстоятелства в декларациите на представляващия кандидат, предоставени от потенциалните бенефициенти?
б) Ако да, на какво основание посочените по-горе проектни предложения са допуснати за разглеждане?
в) Какви действия планира да предприеме Министерство на младежта и спорта, в случай че са налице декларирани неверни данни и/или укриване на известни за лицата данни, за които чл.313 от Наказателния кодекс предвижда носене на наказателна отговорност?
С оглед на посочените по-горе обстоятелства считаме, че Национална програма за изпълнение за младежки дейности по чл.10А от Закона за хазарта за 2022 г., както и процедурата за кандидатстване, публикувана на 18.05.2022 г., е компрометирана и следва да бъде прекратена. Във връзка с изложените аргументи и факти и по отношение на предварително изразените ни съмнения за законосъобразността на реда за приемане на Програмата предвиден в Наредба № 5/11.08.2016 г. за условията и реда за финансово подпомагане на проекти по национални програми за младежта, настояваме Министерство на финансите да осъществи цялостна проверка за работата на Министерство на младежта и спорта по отношение на реализирането на националните програми за младежта по смисъла на чл. 7 от Закона за младежта. Апелираме Министерство на младежта и спорта да преосмисли подхода си към планирането, изпълнението и оценката на програмите за младежта и до широк кръг заинтересовани страни във всичките стъпки на процеса, каквато заявка бе дадена и в началото на 2022 г. Програмите следва да бъдат консултирани и в рамките на различните помощни органи към Министерството – Обществен съвет по въпросите за младежта* и Национален консултативен съвет по въпросите за младежта**.
Въпреки изразеното критично отношение към работата на Министерство на младежта и спорта, Национален младежки форум остава насреща за възможността от провеждане на прозрачен диалог, сътрудничество и подпомагане на процеса по усъвършенстване на политиките за младежта в страната. Същите следва да бъдат разработвани в партньорство с представители на младежкия сектор, да бъдат резултат на широко обсъждане и консенсус и да отговарят максимално на нуждите на младите хора и младежките организации в страната.