Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

46 населени места у нас вече са с режим на тока

17 януари 2022, 14:25 часа • 13264 прочитания

Две общини от Варненска област - Вълчи дол и Дългопол, и една от Пазарджишко – Лесичово, въведоха вече режим на уличното осветление.

В Лесичово то ще работи само 2 часа сутрин и 4 часа вечер. Ограничението се налага заради тройно по-високите разходи за електроенергия. Последната сметка, която получила общината, е на стойност 26 000 лева. Режимът е съобразен с нуждите на местното население, обясниха от местната управа пред Нова Телевизия.

Осветлението в общинския център и шестте селища там ще се пуска между 5,30 и 7 часа сутринта, а за вечерта светлият диапазон е между 18,30 и 23 часа, обясни зам.-кметът Веселка Милкова. По думите й периодите са избрани на база на анализ за времето, в което повече хора се нуждаят от осветление. Заради тъмните улици местните магазини вече започнали да съкращават работното си време. Трите училища и двете детски градини пък ще трябва да ограничат консумацията на електроенергия. Зам.-кметът каза, че трябва да намалят времето, в което включват парното и климатиците. 

Във Вълчи дол сметката е над 50 000 лева - отново три пъти по-висока в сравнение с месеците преди шоковото поскъпване на тока.  

Кметът на общината Пепа Пенчева заяви, че сметката за тока, ползван през ноември месец е била над 20 000 лв., а за декември - над 40 000 лв.

"С междинното плащане и компенсацията реално плащаме над 58 000 лв. Токът в града ще бъде спиран от 00:00 ч. до 5:30 ч., а в селата електричество няма да има от 21:30 ч. до 5:30 ч.", заяви тя. Община Вълчи дол е с 21 съставни селища, 22 с Вълчи дол. Пенчева се опасява, че по този начин се създават предпоставки за битова престъпност. "Досега беше намалена до минимум, но сега съм притеснена, че ще се увеличи", заяви тя е ефира на Нова телевизия.

В община Дългопол и 16-те й села повече от седмица са въвели режим на тока.

Общините настояват за по-високи компенсации от държавата. Масово обмислят въвеждане на режим за уличното осветление, тъй като то заема около 90% от разхода за ел.енергия на местните власти.

Опасността градове и села да останат на тъмно за неизвестен период от време е реална. В няколко общини, макар и малки, режимът вече е факт.

И това се случва за пръв път от около 20 години насам.

Общините са на различен етап от предприемането на крути мерки, защото някои са имали доскорошни договори на цени, които не са могли да предоговорят при последните поръчки. Други в момента правят разчети, а видно при трети решенията са взети и спират уличното осветление.

Всички разчитат на държавата по-бързо да проведе среща с Националното сдружение на общините и да поеме субсидирането на този разход, тъй като общините не разполагат с възможности да компенсират тройното увеличение на сметките.

Пред Actualno.com преди седмица кметът на Кюстендил също заяви, че ако не получат подкрепа от държавата, ще спрат уличното осветление.

В Смолян не смятат да прибягват до тази мярка. Кметът каза, че се въздържат от въвеждане на режим с аргумент, че за тях здравето и безопасността на хората е на първо място. 

В Девня също не допускат опция за спиране на уличното осветление, каквото и да коства на местната управа.

В Тетевен обаче обмислят тази възможност.  

В Горна Оряховица досега за ток плащали около 660 000 лева годишно, при новите разчети излиза, че им трябват над 1,7 млн. лв., което е непосилно на фона на 5 млн. лева приходи.

Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес