Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

35% от българите подкрепят легализирането на проституцията

07 юни 2012, 21:56 часа • 13865 прочитания

Проституцията не представлява обществена опасност, факт е, че се търси и се показва, че има нужда от тази професия. Това заяви социологът от Софийски университет "Св. Климент Охридски" доц. Петя Кабакчиева, предаде БГНЕС.

Мнението на Кабакчиева беше изказано по време на дебат, посветен на политики за регулиране на проституцията и трафика на хора. Според представени по време на дискусията данни в България проституцията годишно генерира около 1.3 млрд. долара.

Аз съм "за" легализацията на проституцията, обяви Кабакчиева. Ние вече сме общество на удоволствието, не виждам защо, ако някой доброволно реши да продава тялото си и уменията си, това да не се случва, каза още Кабакчиева. Ако това е така, трябва да се гарантира нормален статут на тази професия като на всички други. По този начин ще се гарантира и безопасността на хората, които се занимават с това. Всяка дейност, която се извади на светло е по-добре, отколкото да остане на тъмно, смята Кабакчиева. Възможно е това да намали дори ефектите на организираната престъпност, допълни тя. Кабакчиева се позова и на проучване, което показва, че 35% от запитаните подкрепят легализацията на проституцията у нас.

Всяка репресия, ако не защитава позитивни правни регламентации, се превръща в самоцел, каза Ралица Илкова, преподавател по наказателно право. По настоящем в Наказателния кодекс проституцията не е инкриминирана. Схващането, че не е възможно тази услуга да се предлага легално е остаряло, заяви Илкова. Остаряло е и схващането, че приходите от тази дейност захранват само сивият сектор и не е възможно проституиращите да придобиват социални права. Това е дискриминация, уместно е възможно най-скоро да започне дебат за легализацията на тази професия, смята Илкова. Преподавателят поясни, че в никакъв случай не трябва да се регламентира предлагането на сексуални услуги от малолетни или непълнолетни лица или чрез склоняване на лицата.

Жените, които се занимават с проституция доброволно в България, веднага стават жертва на рекет, каза юристът Наташа Добрева. Необходимостта от откъсване на проституцията от организираната престъпност е приоритет във всяка страна, в която тази дейност е легализирана. Те се водят от основен мотив - борба с експлоатацията и трафик на хора. Целта на легализацията в България трябва да бъде да работят независимо и индивидуално, като се откъснат от влиянието на организираната престъпност, допълни Добрева. Според представената от Добрева информация, около 10% от проституиращите в страната не са под влияние на организираната престъпност.

Редактор: Сияна Любомирова

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес