Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

31 октомври 2024 г. - Отбелязваме Международния ден на Черно море

31 октомври 2024, 10:18 часа • 611 прочитания

На 31 октомври 2024 г. се отбелязват Международния ден на Черно море. В България има общо 29 защитени зони по Натура 2000 и 3 защитени територии, включващи морска акватория.

Стратегически план

Черноморските държави отбелязват 31 октомври като Международен ден на Черно море, тъй като на този ден през 1996 г. е подписан Стратегическият план за действие за възстановяване и опазване на Черно море, с който правителствата на България, Турция, Грузия, Румъния, Русия и Украйна приемат, че замърсяването на общото ни море създава рискове за всички. Планът е свързан с Конвенцията за опазване на Черно море от замърсяване (т. нар. Букурещка Конвенция), подписана през 1992 г. от шестте черноморски държави.

Още: В Деня на Черно море: Екоактивисти искат създаване на морски резерват

Внимание към проблемите 

Международният ден на Черно море обръща общественото внимание към проблемите на Черноморския басейн и начините за неговото опазване като една от най-уязвимите морски екосистеми в света. Той е символ на надеждата за устойчиво бъдеще за 16 милиона души, населяващи крайбрежието му, олицетворение на ангажимента на правителствата от региона за реални резултати в усилията за възстановяване и опазване на морето.

Защитени територии

С цел да бъдат съхранени неговата жизненост и морските ресурси от интензивните човешки дейности, понастоящем покритието от защитени зони и защитени територии в българската акватория на Черно море е значително. В Националната екологична мрежа са включени следните защитени зони и територии от Натура 2000, включващи морска акватория:

Още: Откриха нов вид мида в Черно море, която показва, че е чисто

 

29 защитени зони

По реда на Закона за биологичното разнообразие са определени общо 29 защитени зони, в чиито граници е включена морска акватория с площ 2 821.35 кв. км. От тях по Директивата за местообитанията са 17 защитени зони с морска акватория 2 476.87 кв. км, а по Директивата за дивите птици – 14 защитени зони с морска акватория 544.89 кв. км, като две от защитените зони са с обща граница по двете директиви (картата можете да видите като прикачен файл). В акваториалната част на тези защитени зони се опазват седем типа природни местообитания - постоянно покрити от морска вода пясъчни и тинести плитчини; естуари; тинесто-песъчливи крайбрежни площи, които не са покрити или са едва покрити с морска вода; обширни плитки заливи; рифове; подводни или частично подводни морски пещери; подводни структури, образували се под действието на просмукващи се газове. Видовете, предмет на опазване, са: два вида морски бозайници - Tursiops truncatus (Афала) и Phocoena phocoena (Морска свиня); два вида риби - Alosa immaculata (Карагьоз, Дунавска скумрия) и Alosa tanaica (Малък карагьоз, Харип); от птиците - мигриращият вид средиземноморски буревестник (Puffinus yelkouan), гнездящият вид качулат корморан (Gulosus aristotelis) и множество крайбрежни видове птици.

Още: Концентрацията на метан расте по-бързо от другите парникови газове

Забрана за депониране

В морските пространства на всички 17 защитени зони за местообитанията са въведени забрани за депониране на драгажни маси, за използване на дънни тралиращи и драгиращи средства, както и за пребаластиране на кораби. В 6 от защитените зони за местообитанията са въведени забрани и за други дейности, свързани с риболова, ползването на морски ресурси и замърсяването. В защитените зони за опазване на дивите птици има въведена забрана за строителството на нови пристанища, терминали и промишлени предприятия. Въведено е и ограничение за изграждането на вятърни генератори за производство на електроенергия, предава БГНЕС.

Морска акватория

В България има три защитени територии, които включват морска акватория, обявени по реда на Закона за защитените територии. Това са Резерват „Калиакра“, Защитена местност „Ченгене скеле“ и Защитена местност „Кокетрайс“. Общата площ на морската акватория в тях е 11,95 кв. км, като тази площ попада изцяло в границите на защитени зони, определени по реда на Закона за биологичното разнообразие.

Още: Туризмът в Албания е заплаха за речните води

Ченгене скеле

Защитена местност „Ченгене скеле“ е обявена с цел запазване на естествените местообитания на защитени и редки видове птици, включени в Червена книга на Република България и в списъка на застрашените видове в Европа. В нея се забранява безпокоене на гнездящите птици, вземане на яйца или опръстеняване на малките; изграждане на пристанищни съоръжения; риболов в блатната част и акваторията в периода 1 март - 30 юли.

Калиакра

В Резерват „Калиакра“ предмет на опазване са характерна степна растителност с множество редки, реликтни и ендемични за България и Европа растителни и животински видове, крайбрежни морски екосистеми, единствено находище на тюлена монах, египетски лешояд, гнездово находище на водоплаващи птици и др. В резервата са забранени всякакви дейности, с някои изключения, посочени в Закона за защитените територии.

Кокетрайс

Защитена местност „Кокетрайс“ е за опазване на пясъчна банка и на бентосна фауна в Черно море. В нея е забранен добивът на пясък без положително решение по ОВОС, добивът на миди, рапани и риболов чрез дънно тралене и драгиране, както и замърсяване с нефтени продукти и други отпадъци.

В България до този момент е постигнато значително покритие на обектите от Националната екологична мрежа на крайбрежните морски пространства в обхвата на континенталния шелф - 22% от акваторията. 

"Грийнпийс"– България стартира петиция за създаване на първия изцяло морски резерват в България (КАРТА)

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес