Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

190 години от рождението на писателя и революционер Любен Каравелов

07 ноември 2024, 11:01 часа • 422 прочитания

На 7 ноември 2024 г. се навършват 190 години от рождението на един от най-големите български революционери Любен Каравелов.

Семейство

Големият писател е роден на днешния ден през 1834 г. в семейството на Стойчо и Неделя Каравелови. Първоначалното си образование получава в гръцката гимназия в Пловдив, а след това в основаното от Найден Геров епархийско училище „Св. Св. Кирил и Методий“.

Още: Къде се намира къщата на Любен Каравелов?

Образование

През 1857 г. заминава за Одеса, която по това време е един от най-големите градове в Руската империя и център на българската възрожденска емиграция. В града той прекарва няколко месеца, докато се опитва да влезе в така наречения Кадетски корпус – елитно за времето си училище, в което не е приет.

От Одеса Каравелов заминава за Москва, където по това време в Московския университет учи голяма част от бъдещия елит на Третата българска държава. Там студент е и неговият брат и бъдещ министър-председател на България Петко Каравелов.

Първи разкази

Още: Ще изграждат паметник на Екатерина Каравелова – първия паметник на жена в София

Любен обаче попада под влияние на руските революционни демократи. По това време публикува и първите си разкази и повести.

Активна дейност

Руският период в живота му продължава около десет години и през 1867 г. се премества в Белград. Тук той разгръща активна дейност, създавайки Български комитет, който има за задача да обедини родната емиграция в Сърбия, за да я включи в предстоящата освободителна борба на българите.

През 1868 г. е заподозрян, че иска да убие княз Михаил Обренович и бяга в Австро-Унгарската империя. Арестуван е в Нови Сад и хвърлен в Будапещенската тъмница.

Мои братя

Тук създава първия си програмен документ - брошурата „Мои братя“.

Любен Каравелов е освободен на 4 януари 1869 г. поради недоказаност на обвиненията. Малко по-късно същата година през октомври заедно с Васил Левски и други революционери създава Български революционен централен комитет (БРЦК) в Букурещ. На следващата година пише програмата на Комитета.

Вестник „Свобода“

На 7 ноември 1869 г. започва да издава в Букурещ вестник „Свобода“ - политически орган на БРЦК, който излиза до 1872 г. Изданието е с народнодемократична насока. Програмата му е изразена с една дума в името му. Обосновава народното въстание като единствен път към освобождение от турско робство.

Вестникът следи с интерес външната политика. Разглежда всестранно живота на българския народ. Смята черковния въпрос за изживян. Отделя много място за култура и просвета. С богат литературен отдел, в него се поместват наред с работите на Каравелов, стихотворения на Христо Ботев, на други чужди автори. Печата литературно-критически статии и рецензии.

В. Свобода

Независимост

През февруари 1873 г. Каравелов подновява издаването на органа на БРЦК, преименуван на „Независимост“. Прави опит да възстанови дейността на Комитета прекъсната след гибелта на Левски и разгрома на Вътрешната революционна организация, припомня БГНЕС.

Оттегляне

Краят на активната революционна дейност на Любен Каравелов настъпва в последните месеци на 1874 г. Той се оттегля от ръководните органи на БРЦК, преустановява издаването на „Независимост“, настъпва разрив между него и Христо Ботев.

След раздялата си с Ботев, Каравелов подновява изпращането на кореспонденции в руски вестници. По време на Руско-турската освободителна война работи като преводач в щаба на руската армия.

Комитет „Единство“

След войната създава заедно с други революционни дейци в Търново комитет „Единство“, с който си поставят за задача помагането на революционното движение на българите в Македония, останали под османско владичество. Същият комитет е отговорен за подготвянето на Кресненско-Разложкото въстание, избухнало на 5 октомври 1878 година. Установява се в Русе, но здравословното му състояние се влошава. Умира на 21 януари 1879 година от туберкулоза. Погребан е тържествено от българската общественост. 

Още: Паметни жени - Екатерина Каравелова

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес