В момента в ТЕЛК преглеждат пациенти, записани през 2008 година. Това съобщи д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита на правата в здравеопазването, в интервю за Дарик. Кацаров определи ситуацията в комисиите като катастрофална.
От общо 233 лекари, назначени на щат в страната, едва девет били на възраст под 50 години. В системата имало дори експерти на повече от 85 години. "154 са работещи пенсионери", уточни той.
След няколко години по чисто физиологични причини България ще остане без ТЕЛК експерти, категоричен е д-р Кацаров. Към момента в страната функционирали едва четири очни комисии, а от Велико Търново до Видин нямало нито една белодробна.
Един от факторите, довели до липсата на експерти, били условията на труд, които д-р Кацаров определи като мизерни. Броят на незаетите длъжности е над 40 и продължава да расте.
"Ниското заплащане е другият важен фактор Те взимат по 500-600 лева, а изискванията да бъдеш експерт в ТЕЛК са високи. Повечето колеги, които отговарят на тези действително високи квалификационни изисквания, работейки в болничната или извънболничната помощ, ще получат много по-високи доходи, от това, което ще взимат в ТЕЛК", обясни д-р Кацаров.
Ако незабавно не се предприемат спешни мерки, катастрофата е неизбежна, коментира Кацаров. Потенциално в следващите няколко години ще бъдат освидетелствани над половин милион души. Тази работа се очаква да свършат 233 лекари, 2/3 от които пенсионери.