Необходим е изцяло нов модел на управление на пътищата в България. Това е решение на българската държава, но ние сме готови да помогнем. Така бившият шеф на КАТ и председател на Института за пътна безопасност Богдан Милчев.
От името на общо 14 неправителствени организации (Институт за пътна безопасност, Сдружение "Велоеволюция", "Спаси София", Сдружение "Клуб Форд", Балкански институт за възстановяване и развитие, Сдружение "СЕГА", Обществен съвет за пътна безопасност, Граждански комитет "Равни пред закона", Българска асоциация за закрила на пациентите, Сдружение на българските професионални шофьори, Българска асоциация за рекреация, интеграция и спорт и Движение за европейско развитие на българските железници) Милчев поиска правителството да приеме представители на организациите и да стартира диалог за промяна. А Радостина Петрова от сдружение "Велоеволюция" съобщи, че довечера, в 18:30 часа пред Министерския съвет, ще има шествие в подкрепа и на аналогично събитие във Варна – заради смъртта на балетиста Мартин Чикалов, който беше прегазен, докато буташе велосипеда си на пешеходна пътека. Петрова поиска ясна рамка за работата на обявения нов мегаорган относно безопасността на пътищата – дали има програма за работа, дали ще дава редовен отчет и т.н.
От страна на организацията "Закрила на пациентите" адвокат Пламен Таушанов обяви, че няма точна статистика колко са ранените при катастрофи – със сигурност хиляди. Затова и той "не очаква рязко подобрение" при намалението на смъртността по пътищата. Припомняме, че целта е намаление на смъртността с 50% до 2020 година спрямо 2010 година съгласно Националната стратегия за подобряване безопасността в движението по пътищата в България. Таушанов постави и други въпроси – какво всъщност се случва що се отнася до бързото пристигане на "Спешна помощ", какво се случва при поставяне на импланти на пострадали от катастрофи. Адвокатът каза, че 20% от пострадалите с нужда от импланти свършват в болница, с опасност от болнична инфекция, която може да доведе до смъртта им.
Общата тенденция е да се стоварва отговорността на шофьора! Ние искаме отговорността да поемат и отговорните органи – да сте чули някое министерство нещо да поеме отговорност, попита юристът. Бившият председател на транспортната комисия в предишния парламент Настимир Ананиев добави що се отнася до отговорността, че по новия Закон за пътищата, след като още през миналата година обвиняемият за смъртта на Мартин Чикалов П. З. (вероятно става въпрос за човек на име Петър Захариев) е хванат да кара пиян, дали номерата на автомобила му са били свалени, както би трябвало? (бел. ред. – припомняме, че колата е продадена на въпросния човек на 30 август тази година)
За да кажем, че има война по пътищата, трябва да знаем кой е противникът – администрация, която посмъртно не поема отговорност. Става нещо, хвърляме оставка и отговорният човек продължава да си живее спокойно, заяви Гергин Борисов от "Спаси София". Той даде конкретен пример – със Симеон Арнаудов, бивш директор на Центъра за градска мобилност (ЦГМ) в периода 2012 – 2016 година и изпълнителен директор на ДАИ ("Автомобилна администрация") в периода 2010 – 2011 година, но беше уволнен от там, след като при автобусна катастрофа на АМ "Тракия" загинаха 6 души – след това Арнаудов стана ръководител на ЦГМ. А от ЦГМ Арнаудов си тръгна след скандала с бившия депутат от ГЕРБ Ирена Коцева, чийто съпруг се оказа, че ремонтира спирки на градския транспорт в София за близо половин милион лева. Коцева подаде оставка.
Що се отнася до примерите, беше даден такъв и с кандидат-транспортния министър Александър Манолев, чиято кандидатура набързо беше бламирана заради появили се публикации, че е осъждан, защото е блъснат пешеходец. От граждански комитет "Равни пред закона" беше показано съдебното решение – Манолев е оправдан. Логично беше зададен и въпросът защо тогава се стигна до скоропостижното му бламиране.
Припомняме, че случаят с Манолев е от 2012 година - той е оневинен, че е причинил смъртта на възрастна жена-пешеходец, правейки забранен обратен завой на столичния булевард "Васил Левски", но оневиняването е факт заради нарушение на закона при съставянето на протокола по случая, както и заради видеозапис, от който не се виждало Манолев да прави въпросното нарушение. Точният мотив за нарушената процедура е следната: "Дискредитиране на протокол за оглед поради подписването му от поемни лица, които не са присъствали на съставянето му и не са били осведомени относно обстоятелствата, валидирани и потвърдени от тях чрез подписване на протокола".
Много вожд, малко индианец. Много институции, много отговорни фактори и неносене на капка отговорност, категоричен е беше Красимир Георгиев от Асоциация за квалификация на автомобилистите в България. Размиват се отговорността и наказанията, е неговата теза. Георгиев все пак уточни, че имало подкрепа от транспортното министерство и съвсем скоро щяло да има реална система за контрол що се отнася до практическия обучителен процес – да се знае къде е по всяко време всеки учебен автомобил, какво прави, какво се случва реално.