Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

13% от проверените в търговската мрежа джакузита са с проблеми

02 март 2017, 07:50 часа • 1093 прочитания

Опасните джакузите в България съвсем не са изключение. Това показа спешна проверка на ДАМТН след инцидента с малко момиченце (бел. ред. - 4-годишната Изабел), което беше всмукано от джакузи в хотел "Адмирал" в курорта Златни пясъци.

Инспекторите са проверили 29 търговски обекта, в които се продават джакузита. Общият брой на проверените уреди е 38. Открити са 5 джакузита, които не съответстват на изискванията, съобщиха от метрологичната агенция, цитирани от в. "Монитор". От тях 2 без нужния европейски сертификат и маркировка, а другите 3 са без инструкция за монтаж и експлоатация на български език. Издадени са заповеди за спиране на 2 продукта и са съставени 5 акта за установяване на административни нарушения.

Основните препоръки към купувачите на джакузита е задължително да изискват инструкцията за монтаж и експлоатация на български език. Монтажът и свързването им към водопроводна, канализационна и електрическа мрежа трябва задължително да става от компетентни лица, което да гарантира безопасната работа на изделието. Тъй като в повечето случаи, в плувните комплекси и хотели с басейни, има изградени или свързани джакузита, основната опасност при използването им би могла да бъде от пречистващата и филтрираща помпена система, предупреждават специалистите.

Започва и разследване на инцидента с Изабел. То е възложено на следовател след съвещание между административните ръководители на Окръжната и Районната прокуратура във Варна. На него е преценено, че делото е с изключителна фактическа и правна сложност. Досъдебното производство по инцидента се води срещу виновно лице. Производството е за немарливо изпълнение на занятие или друга правно регламентирана дейност, представляваща източник на повишена опасност, с причинена средна телесна повреда на 4-годишната Изабел Христова. Това е престъпление по чл. 134, ал. 1 от НК, съобщиха от Апелативната прокуратура във Варна.

От БЧК-Варна обявиха, че за обекта в хотела не е издавано разрешение за работа на спасител. Това означава, че работещия там не е бил правоспособен и законно назначен. Собствениците на хотела пък са предложили своята помощ на пострадалото семейство, като са се ангажирали да поемат цялото лечение на детето, дори и да се наложи да замине в чужбина.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес