Близо 1/3 от територията на страната ни е незащитена от градушки. Това стана ясно, след като бизнесът в опустошения от градушките Левски тръгна да търси отговорните.
Камерите за видеонаблюдение запечатват явлението като апокалипсис. Щетите са за милиони левове. Оранжерия, изхранваща над 200 домакинства, е срината.
Това е загуба за един цял стопански сезон, каза главният агроном Паолина Стоянова.
Отговорни за неразбития градоносен облак няма, предаде бтв.
"Ние не сме стачкували, а работим. Обработили сме 23 облака. Изстреляли сме 192 ракети", каза Цветко Господинов, директор на РДБГ – Плевен.
Но само в границите, в които Левски оказа се не попада, както и цялата територия на изток от Плевен до Варна.
В момента ракетните площадки за борба с градушките са 200, а границите на защитените територии са начертани през 1968 г.
Министерството на земеделието, храните и горите работи за промяна на политиката за борбата с градушките. Представители на общините и водещите асоциации в земеделието ще се съберат на среща утре, като целта е да се определи начинът на финансиране процеса.
В момента дейностите на Изпълнителната агенция Борба с градушките се финансират само от държавата и има трудности по осигуряване на парите, коментира земеделският министър Румен Порожанов.
"Разбира се в един момент трябва да бъдат привлечени и тези, които ползват тази услуга. В момента под покритие са около 35-40 на сто от земеделските площи, без пасищата. Останалите територии, най-вече в Северозападна България, въобще няма установени противоградни ракети", каза министърът.
Падналите дъждове и градушки няма да окажат влияние върху хлебния и зърнения баланс на страната, смята Порожанов, цитиран от Дарик.