Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

110 лв. такса за теглене от банкомати по морето, държавата не може да спре схемата

28 август 2020, 11:23 часа • 33940 прочитания

За скандалната схема, която държавата не може да спре, след като общината в Несебър е одобрила разказва Mediapool, след сигнали на граждани. Банкомати ATM на "Euronet", разположени по българското Черноморие, удържат космически такси при теглене - към 10-15% от сумата.

Това става особено видимо при сметки във валута и при теглене на по-големи суми. В един от дадените като пример случаи таксата стига до 110 лв., при опит за теглене на 800 лв. от банкомат в Слънчев бряг. Подобни банкомати има и в Несебър и в Равда.

От държавните институции твърдят пред медията, че всичко е законно от гледна точка на платежната услуга, но разполагането на преместваемите обекти на практика зависи от местната власт и от частните хотелиери и собственици на терени, без чието разрешение нетипичните банкомати няма как да функционират.

Фирмата отдавна оперира в по Черноморието, но според туристите тази година броят на банкоматите им се е увеличил осезаемо. В същото време прави впечатление намаляването на "нормалните" банкомати, пише медията след свое разследване.

За схемата и компанията

Финансовата "услуга" на космически цени се оказва част от световния модел на работа на регистрираната в Канзас, САЩ, компания "Euronet", която предлага услугите си в държави с по-слаби институции и потребителска защита, пише Mediapool.

Международните туристически форуми са пълни с предупреждения към туристите да внимават при ползването на услугата, ако не искат да платят прескъпо за трансакция, която по принцип се предлага на значително по-ниска цена.

Според Търговския регистър дружеството "Юронет Сървисис" е собственост на "И Еф Ти Сървисис Холдинг Б.В." - компания, регистрирана в Холандия. Управители на "Юронет" са трима чужди граждани - Димитриос Верикиос (Гърция), Андреа Валачай (Унгария) и Рики Лий Уелър (САЩ). Mediapool изпрати запитване на имейла на дружеството и безуспешно се опита да се свърже с колцентъра на компанията, регистрирана с 2 лв. капитал на адрес бул. "Мария Луиза" 9-11 в София.

Според международния сайт на "Euronet" компанията оперира в 170 държави, разполага с 49 719 банкомати и е извършила 4.7 милиарда трансакции през 2019 г

Общината единствено може да действа - ще прави проверка

От общината заявяват, че знаят за случая и ще правят проверка.

Всъщност именно общината има контрол върху преместваемите обекти, регулирайки разполагането им на своя територия.

Тя има договор с "Юронет Сървисис", като преди сключването му е премината сериозна процедурата за поставяне на преместваеми обекти: "съгласувана схема от Съвет на директорите на "Слънчев бряг" АД, одобрена от Министерство на туризма по Закон за устройство на Черноморското крайбрежие и разгледана от Комисия за поставяеми обекти в Община Несебър и издадено разрешение за всеки отделен обект".

"На територията на к. к. Слънчев бряг - зона Изток, която се стопанисва от "Слънчев бряг" АД, възлизаща на обща площ от 650 000 кв. м., има поставени 7 (седем) банкомати на дружеството "Юронет Сървисис" ЕООД", казват от дружеството с държавно участие "Слънчев бряг" АД за Mediapool.

Извън зоната, стопанисвана от "Слънчев бряг" АД, в комплекса съществуват устройства, които са в частни имоти (хотели и други), както и на територия на Община Несебър, съобщават още от дружеството.

От Съюза на собствениците в Слънчев бряг искат общината да прекрати договорите си с такива некоректни към туристите фирми, заради негативния имидж, който създава на курортния комплекс.

БНБ и НАП нямат контрол

Държавните институции, които упражняват контрол върху платежните услуги и обмяната на валута, са съответно Българската народна банка ("Платежен надзор") и Националната агенция за приходите. В случая не става дума за обмен на валута в наличност, затова казусът не е от компетентността на НАП. В същото време от правен анализ на БНБ, пратен до Mediapool става ясно, че всичко е законно.

За опериране на банкомати не е необходим лиценз, стига фирмата да не предоставя други платежни услуги, посочиха от централната банка. Единственото изискване е на клиента да се предоставя информация за всички такси за теглене и обмяна на валута преди тегленето, както и след получаване на парите в наличност в края на операцията, става ясно от обяснението.

"Действащата национална и европейска правна рамка обаче не налага ограничения за размера на таксите в тези случаи", изтъкват от БНБ.

"Българската народна банка е извършвала проверка на дейността на "Euronet" във връзка с оперирането на терминални устройства АТМ на територията на страната, като е установено, че изискванията за предварителното уведомяване на клиентите за приложимите такси за теглене и обменен курс са изпълнени", посочват още от централната банка.

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес