Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

100 млн. лева годишно си докарват бракониерите от незаконна сеч

24 септември 2014, 12:31 часа • 15800 прочитания

Чрез незаконния добив на дървесина, сивият сектор в горското стопанство генерира приходи от над 100 млн. лв. годишно. Това сочи експертен анализ на WWF за незаконния дърводобив в страната през 2006-2013 г., предаде БГНЕС.

Изследването на екоорганизацията показва, че годишният обем на незаконната сеч е достигнал 25% от общия добив, а проблемите на горите се превръщат в институционални.

Злоупотребите в горите се случват заради несъвършената нормативна уредба, а събираемостта на наказателните постановления за нарушения в горите е под 15%.

Въпреки че масовите бракониерски нарушения в горите намаляват, незаконните практики се случват като формално законни или документално скрити, обяви експертът по програма "Гори" на WWF инж. Александър Дунчев.

Най-често незаконната сеч се прикрива и дори "узаконява", когато отсечените дървета бъдат маркирани от отговорния за обекта лесовъд или се маркират с фалшива марка от самите нарушители. Изчисляването на обема на отсечените дървета пък се случва по метод, който позволява отклонение до близо 9%. Това се случва, след като в документацията на планирания дърводобив се вписва по-ниска стойност от действителния обем на маркираните за сеч дървета.

До нарушения води и описването на дървените насаждения "на око", а пълно измерване на всички дървета в едно насаждение се случва много рядко. Ако при маркирането се установи, че дърветата, определени за изсичане са повече, тази разлика обикновено се скрива.

Манипулациите при изчисляване на обема на дървата за огрев и технологичната дървесина също е факт. Това се случва, защото при самия процес количеството се измерва, приема, отчита и заплаща в три различни мерни единици. В резултат се натрупва разлика от около 30-40%, която не се отчита при заплащането и определянето на тарифната такса.

Най-често незаконно добитата дървесина се скрива при експедицията. Практиката показва, че тя се транспортира, без да се описва в приемно-предавателните протоколи. Злоупотреби, според еколозите от WWF, позволява и заниженото окачествяване на маркираните дървета.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес