Ръкоделия от гардероби и сандъци на шипченки, които са част от личните им чеизи, и експонати от постоянната колекция на Етнографския музей "Чирпанлиева къща" в град Шипка ще бъдат подредени в изложба в музея. Идеята е по повод 8 март, а експозицията ще се открие в навечерието на Националния празник 3 март.
За изложбата от колекцията на „Чирпанлиева къща“ ще бъдат извадени екземпляри на типичната шипченска носия, която събира специфичния израз на нравите и фасона на жителите на балканския град от началото на ХХ век.
Изработването на чеиз за бъдещата сватба на младите девойки е било традиция в българските семейства. Тъчали са се не само шарени черги, а и одеяла, кърпи и пешкири, престилки, украсявани след това с везба. Бродирали са се и възглавници и ковьори, каренца и покривки във всякакви форми, ризи, сукмани, плетяли са се изделия на една кука за бита и чорапи. Българката от рано е започвала сама отрано да създава всичко необходимо за обличане на домочадието и обзавеждане на бъдещия си дом. Чеизът се е принасял като дар за новото семейство и новия дом, в който влизала, след като се омъжвала.
Във времената без радио, телевизия и интернет, изработването е запълвало ежедневието на младите девойки. Традицията е позабравена в днешно дни, но все още има шедьоври на ръкоделното изкуство, които се предават от майка на дъщеря или от баба на внучка.
Изложбата в Етнографски музей „Чирпанлиевата къща“, който се намира на ул. „Христо Патрев“ 43 в град Шипка, ще се открие на 2 март от 18:30 часа и ще може да се види до края на март. Нейни организатори са Народно читалище (НЧ) "Светлина - 1861" и Кметство гр. Шипка.