Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Идва времето на противогрипните ваксини 

15 септември 2019, 12:50 часа • 2098 прочитания

С приближаването на есенно-зимния сезон идват и настинките, респираторните заболявания и след тях, разбира се, грипът. През последните дни по медиите отново тема са и противогрипните ваксини, колко щама на грипа ще ни атакуват, ще има ли достатъчни количества ваксини в аптечната мрежа, ще има ли безплатни за пенсионери…

Понякога грипът преминава леко, но често инфекцията води до тежки усложнения, особено при хора с хронични белодробни, сърдечно-съдови, имунодефицитни заболявания, диабет и други. Затова най-ефективният начин за предпазване от грип и усложненията му е поставянето на противогрипна ваксина. Поставя се ежегодно, защото изграденият имунитет се изчерпва. Всяка година Световната здравна организация (СЗО) препоръчва различен състав на грипните ваксини в зависимост от прогнозата кои вируси на грипа ще се разпространяват. На базата на тези ежегодни прогнози производителите на ваксини включват в тях съответните щамове.

За идващия сезон това са щамовете Бризбейн, Канзас, Колорадо и Пукет, два от тях са тип А и два - тип В. На пазара има тривалентна ваксина, която съдържа грипните щамове Бризбейн, Канзас и Колорадо, и четиривалентна, в която освен тези три щама е включен и Пукет. За поставяне на противогрипна ваксина най-подходящи са октомври и ноември, за да има достатъчно време (около 20 дни) за изграждане на имунитет. В тези месеци и разпространението на острите респираторни заболявания не е толкова високо, т.е. вероятността хората да са здрави е по-голяма, а това е задължително при поставянето на противогрипна ваксина. Тя може да се поставя на възрастни и деца над 6-месечна възраст. С поставянето на ваксина намалява рискът от разпространение на грипната инфекция, вероятността от заболяване и възникване на усложнения. Препоръчителна е за деца и възрастни с хронични заболявания и за всеки, който е с висок риск от заразяване - работещи в здравеопазването, социалната сфера, транспорта. 

Лекарите и здравните експерти препоръчват поставянето на противогрипна ваксина, но в България ежегодно се ваксинират едва 3-4 на сто от населението, с което се нареждаме на последно място в Европа. А като дойде, грипът се оказва гост при доста хора. Не само заради липсата на профилактика с ваксина или други средства, а и защото българите все още се самолекуват, мислейки си, че те няма да се разболеят. Или ако се разболеят, не е грип, а просто настинка. Или защото смятат, че медиите тръбят, само за да ги плашат.

Важно е обаче да научат, че ваксинацията е едно от най-ключовите открития на медицината, защото с ваксините, без значение за каква точно става въпрос, са спасени милиони хора от най-различни инфекциозни заболявания. С поставянето на ваксина в човешкото тяло се изработват антигени срещу бактериите или вирусите, които ни заразяват, и при следващ сблъсък с болестта имунната система ги унищожава и така болестта не се развива. 

Внимание:

Алергичните реакции са редки. Обикновено се зачервява мястото на апликация и леко се повишава температурата, но оплакванията преминават за 2 - 3 дни. 

Когато се поставя ваксината, човек трябва да е здрав. 

Ако не може да се сложи след закупуването, трябва да се съхранява в хладилник при +2 до +8 градуса по Целзий.

Ката всяка ваксина, и грипната не е ефективна на 100%, но намалява риска от заразяване и, ако се случи, заболяването преминава по-леко.

Анжелина Велчева
Анжелина Велчева Отговорен редактор
Новините днес