Десета година вече смолянските ученици са в челните класации по знания, стана ясно по време на брифинг от областния управител на Смолян Недялко Славов и шефката на РУО Мария Семерджиева.
„Трайно си оставаме областта с най-високи комплексни резултати и това се затвърждава като тенденция вече десета година. Очевидно образованието в Смолянска област е на най-високото и най-добро ниво в страната, но нашите усилия са насочени към това да го направим още по-добро и още по-адекватно на времето, в което живеем“, заяви Славов.
Той обяви, че в тази връзка от октомври месец 100 деца от четири училища – ПГТТ „Христо Ботев“, ПМГ „Васил Левски, І-во Основно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Смолян и училището „Васил Левски“ в Златоград, ще преминат обучение по информационни технологии в академията „Телерик“.
Дуално обучение, което се отчита с позитивен резултат, има в ПГТТ съвместно с ЕВН в Смолян и Основното училище в Чепеларе съвместно с „Амер Спортс“.
Областта е в преговори с фондация „Джуниър Ачийвмънт“ за провеждане на обучения по предприемачество в начален и среден курс.
„Подчертавано следваме патриотичното възпитание на нашите ученици. Имаме какво да подобряваме като връзка между средните и висшите училища в областта, тъй като виждам смисъл в надграждането на тези добри резултати от основното и средното образование“, подчерта областният управител.
По думите на Мария Семерджиева Смолян е в края на една изключително успешна година за всички образователни институции в областта. „Тези резултати са изключителни постижения на учениците и учителите, но и на добрите взаимоотношения с родителите“, отбеляза тя
Шефката на РУО посочи, че областта е отличник за десета година по национално външно оценяване за учениците в 4-ти и 7-ми клас, а и на държавните зрелостни изпити. „Имаме право да се гордеем с постигнатите резултати“, подчерта Семерджиева.
Тя изтъкна, че въпреки намаляващия брой ученици няма намерение да закрива училища. И допълни, че в момента върви процедура по обявяване на защитени и средищни детски градини и училища.
„Посетили сме 18 адреса, на които живеят деца в риск от отпадане и нямаме нито едно отпаднало от училище дете“, посочи Семерджиева.
На въпрос дали не е имало подсказване от учители или занижен контрол по време на изпитите, за да се постигне този висок резултат, Семерджиева бе категорична, че е направено всичко възможно да няма такива практики. Обясни, че изпитите се провеждат под пълно видеонаблюдение, че местят квесторите в други училища и в други населени места, за да се предотврати всякакъв опит за нечестно поведение.
А за изненадата за тази година –училището в рудоземското село Чепинци, което постигна уникален резултат: трето място в страната по биология, е бил изгледан целият видеозапис от изпита. Неделино е било наблюдавано през цялото време на камери. В самото министерство на случаен принцип гледали излъчване по време на изпитите.