Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Модернизират музея на родопския карст и паметника на загиналите в Чепеларе

03 юли 2018, 11:15 часа • 2677 прочитания

Избран е изпълнител по българо-гръцки проект в Чепеларе за ремонт и реконструкция в музея на родопския карст и паметника на загиналите чепеларци, предаде кореспондентът на Actualno.com.

Задача да изпълни дейностите след проведена обществена поръчка има ЕТ „Металик – Иван Михайлов“ – Пловдив. Договорът ѝ с община Чепеларе за музея на родопския карст е на стойност 278 646 лв. без ДДС, а за паметника – 194 926 лв. без ДДС.

Партньор на местната управа по проекта INTEGRA TOUR е гръцката община Просочани.

Най-впечатляващата промяна в музея ще е нова декорация, имитираща карстова пещера, чрез която ще бъдат пресъздадени нагледно пещерите в Родопите. Той е уникален по рода си в България, единствен музей на пещерите в Югоизточна Европа. Помещава се на първия етаж на хотелска сграда и е собственост на общината.

С реновирането на съществуващия метален мост и изграждане на стъклен под, в който се вграждат каменни образувания, заедно с имитацията на карстова пещера по стените и тавана около моста, ще се търси близка връзка с оригиналните карстови образувания. Предвидено е да се закупи ново оборудване, част от което е устройство за компютърно холографско изображение.

Предвижда се извършване на основен ремонт на всички помещения на музея на Родопския карст. За паметника на загиналите във войните чепеларци е планирано цялостно благоустрояване на пространството наоколо. Общата му площ е над 2 хиляди кв. м.

Ще бъде направен пътеводител за посетителите, информационни табели по протежението на алеята със стъпала, чрез които туристите ще научават интересни факти. Таблата ще могат да се ползват и от незрящи.

Предвиден е своеобразен амфитеатър на открито с 91 места за сядане. Ще има модул „Релакс и панорама“, в който ще е разположен детски кът с макети за оръдия и изкопани окопи, с които се цели нагледно запознаване на децата с историята.

Общата цел на проекта е да се запази и подобри местната култура, паметници, природни и човешки туристически ресурси и да насърчат форми на туризъм, които осигуряват възможности за взаимодействие между туристите и местните жители.

Идеята е също да се подпомогне разбирането за различните култури, обичаи, начин на живот, традиционни знания и вярвания. Политиката на трансграничното сътрудничество е за установяване на връзки през границите, за да се даде възможност за съвместен подход към общите проблеми и възможности.

Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес