Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Епидемиологът д-р Сергей Сиденко: Вирусът ще мине през всички нас, въпросът е как  

27 октомври 2020, 20:15 часа • 14035 прочитания

По мои наблюдения епидемията върви към върха на развитието си, да я наречем втора вълна. Затова вирусът твърдо се е настанил в нашето общество. Докато по-рано говорихме, че пълзи, сега го има навсякъде. Тенденциите на развитието й е като всяка епидемия. Мисля, че тази седмица ще стигнем върха и следващите  две лека-полека ще вървим към спад на епидемичния процес. Всичко зависи от нашите мерки,  които вземаме и прилагането им най-вече, заяви пред журналисти в Смолян епидемиологът д-р Сергей Сиденко. Той е началник сектор „Болнична епидемиология“ в МБАЛ – Смолян.

По думите му, целта на тези мерки не е да спрем вируса, а да го забавим, за да може здравната система да поеме тези болни, които се нуждаят от хоспитализация, и да окажат медиците своевременна и качествена помощ.

„Разбира се, че вирусът ще мине през всички нас - това е от ясно по-ясно, въпросът е как!? Всичко, което говорим за маски, дистанция, дезинфекция и др., цели да намали инфектиращата доза. Всички ще срещнем вируса, но дано се срещнем например с хиляда вирусни единици, с които организмът по-лесно ще се справим, отколкото десет милиона наведнъж. Целта е  да минем с минимум жертви през тази епидемия. Все пак обществото ни е достатъчно отговорно, макар да има изключения. Като цяло спазват мерките – някъде по-добре, някъде по-зле, но ги спазват. А щом ги спазваме до някаква степен, макар не на 100%, дава някакви основания да мислим, че след две-три седмици най-вероятно ще вървим към спад“, допълни д-р Сиденко.

Той обясни, че първите три основни придружаващи заболявания, които водят до тежко протичане, са хронични сърдечно съдови заболявания, захарен диабет, хронични белодробни болести. „Практически при всички починали е имало налице поне някое от тези заболявания и възрастта им е била рискова. Много късно се лекуват тези хора. По-младите, при най-малкото неразположение, тичат в болница или при личния лекар, или си правят платен бърз тест, кръвен. Възрастните седят в къщи и чакат докато не се усложни ситуацията“, анализира епидемиологът.

Област Смолян е вече с червен код заради високо разпространение на коронавирусната зараза. Поради тази причина от утре спират плановите операции и плановият прием в четирите болници.   

„До вчерашна дата общоустановеният брой случаи за Смолянска област с COVID-19 са 904 души, което ни поставя на 11-то място сред областите в страната. 699 са излекуваните, 52-ма са  починалите. Активни са 153 случая, от които на болнично лечение са 51, на домашно лечение – 102-ма. 48 пациенти се лекуват в областта, а извън областта са  3-ма“, съобщи Славов.

По думите на д-р Мими Кубатева четвърта седмица вече случаите са повече от предходната. 

„За последната седмица имаме 71 заразени при 62 за предишната, 43 по-предишната и  23 – в първата седмица на октомври. Към края на миналата седмица 14-дневната заболяемост надмина 120 заразени на 100 000. При нас показателят е 126,5, а за страната 190,5. С този показател влизаме в зоната на червения код - висока степен на заболяемост, заедно с още 17 области. 8 са в  оранжева зона и две области - Видин и Добрич, са  в жълтата зона. Седмичният ръст за нашата област е 25,9% при 76,5 за страната. Тоест при нас ръстът на новите случаи е по-малък в процентно отношение. Доста по-лош е показателят ни  за 14-дневната смъртност - 11,6%, при  2,88% за страната, почти 4 пъти по-висока. Процентът на хоспитализирани спрямо броя активни случаи е 33,3% при 10,83% за страната. Три пъти повече са хоспитализираните“, уточни д-р Кубатева.

Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес