„Топлофикация” - Шумен ще заработи през есента на тази година и ще има отоплителен сезон 2015/2016 г. Информация каза на пресконференция днес изпълнителният директор на централата Димитър Димитров.
Той представи данни за актуалното състояние на дружеството, с акцент върху оздравителния план, който е от 31 март 2014 г. Ако не са били спънките, които се правят за приемането му, тази година е трябвало да бъдат изградени 100 котелни на природен газ, „Топлофикация” - Шумен да има оборот около 4 млн. лв и да почне да връща дългове към „Булгаргаз” - около 1,6 млн. лв първата година. Последното плащане към основния кредитор е от зимата на 2011 година.
Към оздравителния план за сградна децентрализация има интерес, харесва се от много конкуренти, оценен е като работещ и по него при всички случаи ще има парно през 2015/2016 година в Шумен. Това ще се случи независимо дали дружеството ще бъде обявено в несъстоятелност или не.
"Това, което е останало от ТЕЦ-а, става само за отпадъчно желязо", посочи Димитров. Има метални отпадъци за около 1 млн.лв. Друг интерес представлява и продажбата на газопровода на заинтересовани лица, информира Радио "Фокус".
Оздравителният план, за който са необходими около 3,5-4 млн.лв, включва изграждане на котелни на природен газ в абонатните станции, за сметка на „Топлофикация". Те ще бъдат вързани към вътрешноотоплителни инсталации на гражданите. При този вариант няма никакви загуби по преноса, а коефициентът на полезно действие е 100%. Предвидено е изграждането на 200 котелни.
С една година се задържа и приватизационният договор с общината, тъй като ТЕЦ-а няма възможност да работи, обясни Димитров. Той изрази надежда след два месеца да започне изграждането на системите и към септември- октомври да има децентрализирано отопление на град Шумен.
Задълженията на топлофикационното дружество са 23 млн. лв, като основен кредитор с 98,04% е „Булгаргаз”, с 1,3% е НАП. Останалите са малки кредитори, основно за заплати. Димитров заяви, че постоянно се търсят поводи за обявяване на ТЕЦ-а в несъстоятелност, а съдебните саги по проблемите на дружеството, въпреки представения оздравителен план, продължават година.