Две важни сделки с европейски чипове станаха жертва на технологичното противопоставяне между САЩ и Китай. Двете сделки бяха отложени на фона на нарастващата загриженост на Запада за потенциалния контрол на Китай върху критичната инфраструктура на Европа.
Миналата седмица новият собственик на най-големия британски производител на чипове беше помолен да спре процедурата по поглъщане след блокираната продажба на производител на чипове в Германия. И двете сделки бяха подложени на критики от съображения за национална сигурност и включват придобиване на компании, собственост на Китай. Това се казва в коментар за турското издание „Dünya“, предаде БГНЕС.
Бъдещето на производителите на чипове е несигурно
В Обединеното кралство правителството нареди на Nexperia, нидерландското дъщерно дружество на базирания в Шанхай производител на полупроводници Wingtech, да продаде поне 86% от своя дял в Newport Wafer Fab повече от година след като пое контрола над завода. Оттогава служителите протестират срещу решението, като твърдят, че то излага на риск близо 600 работни места.
Междувременно в Германия министерството на икономиката забрани на Elmos Semiconductor, производител на чипове за автомобилната индустрия, да продаде завода си в Дортмунд на Silex, шведско дъщерно дружество на китайската Sai Microelectronics.
Производството на чипове се превърна в нов фронт на напрежение между САЩ и Китай. Двете проблемни сделки показват, че натискът нараства и в Европа, особено когато западните служители са изправени пред призиви да попречат на Китай да контролира ключови сектори на икономиката.
Тези решения свидетелстват за преминаване към по-строга позиция по отношение на китайските инвестиции в критични сектори в Европа.
Натиск от Белия дом върху европейските производители на чипове
Натискът от страна на САЩ определено изигра роля за тези решения. Тези действия вероятно са предизвикали и нарастващо чувство за технологичен суверенитет. Правителствата по света все повече разглеждат полупроводниковата индустрия като стратегически ресурс и се стремят да я защитят от поглъщане от чуждестранни компании.
От друга страна, както посочват правните експерти, двете решения в Европа се отличават с факта, че първоначално и двете сделки не са предизвикали никакви въпроси или опасения.
В САЩ администрацията на Байдън наскоро въведе цялостен контрол върху износа, който забранява на китайски компании да купуват нелицензирани усъвършенствани чипове и оборудване за тяхното производство. Правилата също така забраняват на гражданите на САЩ и на притежателите на зелена карта да подкрепят разработването или производството на чипове в определени производствени съоръжения в Китай.
Съдебните спорове могат да продължат с години
Адвокатите в областта на международната търговия твърдят, че производителите на чипове могат да бъдат изправени пред "скрита война", ако възразят срещу настоящата ситуация, която може да продължи с години.
От друга страна, сега вниманието се насочва към Нидерландия. Според експерти нидерландското правителство е подложено на натиск от страна на Съединените щати да ограничи износа за Китай на ASML, производителя на оборудване за полупроводници, който доминира на пазара на литографски машини.
Възниква въпросът: Накъде на този фон се развива технологичната война между САЩ и Китай, която достигна своя пик поради взаимните действия на страните в индустрията с чипове в последно време?
От съображения за сигурност Германия блокира продажбата на завод за чипове на Китай