Великобритания е споделила с 16 съюзници в НАТО подробности за злонамерена руска киберактивност в техните страни през последните 18 месеца. Това стана ясно от изтекла в медиите информация за речта на британския външен министър Джереми Хънт в рамките на конференция за киберзащитата на НАТО в Лондон, предаде БГНЕС.
Хънт обвинява руските разузнавателни служби в "глобална кампания", насочена срещу критичната инфраструктура. "Тази глобална кампания се стреми също да компрометира мрежите на централното правителство", предупреждава той.
"Мога да разкрия, че през последните 18 месеца Националният център за киберсигурност (на Великобритания) е споделил информация и оценки с 16 съюзници на НАТО - и с още повече страни извън Алианса - за руската кибернетична дейност в техните страни."
По време на конференцията ще бъде казано още, че опитите за влияние върху изборите в САЩ и Украйна "нарушават международното право - и оправдават пропорционален отговор". "Заедно ние разполагаме с възможности да отговорим на всякакви атаки. Трябва да сме готови да ги използваме", се казва в речта на външния министър на Великобритания.
На 20 април 2018 г. говорителят на руското външно министерство Мария Захарова заяви, че британското общество подготвя разпространяването на твърдения за "мними" киберзаплахи от Русия. Целта е да бъде получено разрешение за антируска кибератака, "която, ако бъде приложена, действително ще бъде агресивно и непровокирано действие". Дипломатическото представителство на Москва в Лондон отиде дори по-далеч, като характеризира обвиненията срещу Русия като пример за провокативната политика на Лондон.
Отношенията на Лондон с Москва се влошиха по време на управлението на президента Владимир Путин, като кулминацията настъпи с отравянето миналата година на бившия руски шпионин Сергей Скрипал на британска земя.