Учените от Воронежкия държавен университет са разработили "твърда вода" – специален сорбент, който може да се постави в почвата вместо обикновено поливане в земи със сух климат, пише РИА Новости.
Сухият климат е проблем както във Воронежка област, така и в много други региони в Русия и по света. Слабото оросяване на почвата влияе съществено върху плодородието на земята и селскостопанските култури.
"Химиците от Воронежкия държавен университета предлагат… вместо обичайно поливане да се поставя специален сорбент в почвата. Попиващите водата гранули ще отдават влага на растенията", се казва в съобщението на университета. По този начин значително се съкращават разходите за вода, необходими за оросяване.
Препаратът представлява малки по размер гранули. Един килограм от тях е способен да погълне около 500 литра вода, като самите гранули се увеличават около 100 пъти. Действието на сорбента е основано на свойствата на водата. Водата попада в матрица от полимер, образувайки връзка с нейните стени, и придобива структурата на леда, което ѝ позволява да се закрепва в сорбента.
Именно поради тази причина изобретението носи названието "твърда вода". Когато нивото на влажност около гранулите се понижи, връзката с матрицата се разрушава, структурата на течността се променя и тя постъпва в почвата.
Както отбелязват от ВУЗ-а, предимството на "твърдата вода" в сравнение с обичайното капково напояване е "икономическата ефективност на неговото приложение".