Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Създадоха най-тънкото огледало в света

17 юли 2020, 15:26 часа • 4299 прочитания

Германски физици са разработили най-тънкото и леко оптично огледало. То се състои само от един слой атоми и не се вижда с невъоръжено око, но отразеното от него се вижда кристално ясно, пише списание „Nature”.

Обикновено за направата на огледала се използва полирана метална повърхност или оптично стъкло със специално покритие за подобряване на качеството и намаляване на теглото.

Физици от института по квантова оптика „Макс Планк” в Германия създадоха нов материал за огледала, който се състои от един структуриран слой, съдържащ само няколкостотин идентични атома. Те са разположени в двуизмерен масив от оптична решетка, образуван от лазерни лъчи, и са подредени по регулярна схема със стъпка по-къса от дължината на вълната на оптичния преход на атома. Това са първите експериментални резултати от наскоро възникналото научно направление в квантовата оптика с подредени атоми.

Учените показаха за първи път, че даже един структуриран слой от няколкостотин атома може да сформира оптично огледало, което го прави най-лекото от всички възможни. Новото огледало е с дебелина едва няколко десетки нанометра, което е хиляда пъти по-тънко от човешкия косъм. Независимо от това, отражението от него е толкова силно, че може да се види даже с невъоръжено око.

Основните вътрешни свойства на новия вид огледало са две: подреден модел на атома и разстоянието между дължината на вълните на моделиращите лазери. Това позволява да се потисне дифузията на светлината, комбинирайки отражението в еднопосочен и постоянен лъч светлина.

Заради относително близкото разстояние между атомите, един входящ фотон може да се отрази няколко пъти между атомите, преди да бъде отразен.

Ефектът от това е потискане на разсейването на светлината и отскачащите фотони. Според авторите, по този начин се усилва реакцията на външното поле, което означава много силно отражение.

Самото огледало е много тънко и невидимо, но апаратът, в което е създадено, е достатъчно голям. Той има повече от 1000 отделни оптически елемента и тежи около 2 тона. Поради това новият материал едва ли ще бъде ползван в бита, но научното значение на разработката е голямо, пише БГНЕС.

Квантовата оптикомеханика е постоянно разрастващо се поле за изучаване на квантовата природа на светлината с помощта на механични устройства. Работата на учените може да помогне да бъде създадена квантова памет или да се направи оптично огледало с квантово превключване, което би било важно постижение в областта на обработването на информация.

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес