Министерството на цифровото развитие на Русия препоръча на руснаците да използват вътрешния уеб портал "Знание" вместо международната онлайн енциклопедия Уикипедия. Руският енциклопедичен сайт "Знание" трябва да започне да работи в началото на 2023 година и в него освен най-различни авторски материали има разширени версии на статиите от Великата руска енциклопедия, съобщават от kaldata.
Министерството им препоръчва използването на Знание вместо Уикипедия, като именно порталът Знание ще бъде приоритетен за интернет търсачките. Това навярно важи само за Яндекс, понеже не е известно как могат да бъдат накарани Google, Yahoo, и DuckDuckGo да променят своя ранкинг.
ОЩЕ: Русия пусна своя "Уикипедия", в която думата "война" не съществува
Вече се подготвени над 100 хиляди статии, а засега ресурсът работи в тестов режим. В сайта все още няма изображения, а някои уеб страници са празни и на тях само е написано, че авторът търси вдъхновение за написването на този материал. Интересно е, че за разлика от Уикипедия, за да може някой да стане автор в Знание е необходимо да попълни специална форма, в която трябва да впише истинските си три имена, званието, длъжността, областта на научните интереси и други.
ОЩЕ: Русия глоби "Уикипедия" заради статии за войната в Украйна
Само че има уловки. Когато отворите Уикипедия, имате право да вземете произволно съдържание от нея и да го използвате в своите проекти при спазване изискванията на съответните свободни лицензи. От руския портал Знание никой няма право да взема каквото и да било и материалите от там не могат да се използват в други статии. Не могат и да се поправят грешките.
Коментарите относно Знание са много. Един от по-ярките е, че в портала Знание не може да бъде намерено нищо например за дискретното преобразуване на Фурие, но има доста неща за освобождаването, свободата и т.н.