Учените от Технологичния институт на Джорджия (САЩ) накараха робот да общува с хората по-естествено от "човешка" гледна точка.
Традиционният подход към взаимодействието на робота с човека предполага поредица от активност със смяна на комуникативните роли. За да "очовечат" общуването на робота Simon, американците го надарили с два различни модела на поведение.
В единия социален модел роботът бил по-напорист и дори можел да прекъсва говорещия човек, а в другия, обратното – веднага преставал да говори, ако слушал човека. От конкретния модел зависела и самостоятелността на Simon във физическите действия, наличието на зрителен контакт със събеседника и честотата на използване на невербални средства.
Експериментите показали, че при общуване с по-енергичния модел на робота хората разбирали правилата на играта и взаимодействали по-пасивно с него. Някои от респондентите дори отбелязали, че Simon се държи доста егоистично.
Роботът с по-малко активен модел на поведение бил характеризиран като затворен и необщителен. На спокойния Simon хората отделяли повече време, като стабилно изпълнявали ролята на лидер в социалното взаимодействие.