Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Разузнаването: Войната в киберпространството е новата заплаха за България

05 септември 2017, 08:00 часа • 4864 прочитания

Рисковете за интересите и националната ни сигурност се увеличават заради все по-жестоката война в киберпространството. Това твърди в отчета си за първото полугодие Държавната агенция "Разузнаване" (ДАР), който е публикуван на сайта на службата. Как и защо ДАР е стигнала до това заключение не става много ясно, заради липсата на достатъчно конкретика, но разузнаването е категорично, че случващото се в киберпространството вече е една от основните и напълно реални опасности за България.

ДАР твърди, че работи "в условията на трайно и дългосрочно усложняваща се външна среда за сигурност". Тази среда се характеризирала с променливи баланси в международните отношения, кризисни развития в Близкия изток, Афганистан, Северна Африка и други региони. "Тероризмът се превърна в транснационален фактор и доби характер на противопоставяне на ценностни, икономически и политически системи". Като друг основен проблем се сочат миграционните кризи, коментира в. "Сега".

Става ясно и, че разузнавателната агенция е изразходвала 11 228 944 лв. за първите шест месеца на годината, което е половината от определения й от Народното събрание годишен бюджет от 23 300 000 лв. В документа изрично се акцентира на това, че дейността на агенцията "във всичките ѝ аспекти не може да бъде математизирана". Намекът е за делата за похарчени пари срещу бившия шеф на разузнаването.

От ДАР твърдят, че са осигурили "изпреварваща информация за действия, създаващи рискове и заплахи за суверенитета, териториалната цялост на България и единството на нацията". Такава информация е добита и за противодействие на международния тероризъм и на трансграничната организирана престъпност, както и за застрашаване на политическата и икономическата сигурност на България. Разузнаването е работило в три основни направления - асиметрични заплахи, външнополитическо разузнаване и икономическа сигурност.

Работата по икономическа сигурност била насочена основно към придобиване на информация, засягаща енергийната сигурност на страната ни, възможностите за диверсификацията на енергийните доставки, международни енергийни проекти.

Отчита се подобряване на ситуацията с кадровия състав - от началото на 2017 г. са назначени 43-ма нови служители и са освободени 17. Изрично се твърди, че са били намалени ръководните длъжности, а са били увеличени "отговорностите и оперативната ангажираност на средния ръководен състав".

Основните институции, които се възползват от работата на ДАР, са били премиерът, президентът, председателят на НС, МВР, външното министерство, НСО, ДАНС, както и министерствата на икономиката и енергетиката.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес