Руският президент Владимир Путин участва в среща, посветена на развитието на технологиите в областта на изкуствения интелект, организирана от "Школа 21", основана от Сбербанк.
Преди срещата на Путин беше показана изложба на последните разработки в тази област. Държавният глава на Русия беше посрещнат от цифров аватар на банката - виртуална телевизионна водеща на име Елена, създадена в Русия с помощта на технологии за изкуствен интелект, предаде БГНЕС.
На Путин бе показана работата на системата за анализ на транспортния трафик в Москва, технологията за търсене на заподозрени и безопасността на движението. В допълнение, на президента бяха показани няколко иновативни продукта, включително невронна каска, която помага на пациентите с травма на главата да се възстановят.
В началото на срещата президентът отбеляза, че страните-монополисти в изкуствения интелект в бъдеще ще станат "господари на света". Путин добави, че не е случайно, че много страни вече са приели планове за действие за развитието на такива технологии. Според него Русия трябва да има технологичен суверенитет в областта на изкуствения интелект. По-специално, за това е необходимо значително увеличаване на финансирането, създаване на стимули за частни инвестиции и развитие на корпоративната наука и научноизследователската дейност.
Руският президент подчерта, че Русия трябва да се превърне в една от ключовите държави за решаване на най-трудните научни проблеми с участието на учени от цял свят, както и за „изграждане на персонален и интелектуален потенциал“. Той добави, че световните учени ще могат да работят в математически центрове, които през следващата година ще се появят в Москва, Санкт Петербург, Сочи и "ще допълнят вече съществуващото".
Путин заяви, че в следващите пет години страната трябва да заеме водеща позиция в областта на компютърното развитие, включително в областта на киберсигурността. Държавният глава на Русия отбеляза, че за "технологичното новаторство" е необходимо да се премахнат законодателните и административните бариери, като не се забравя и киберсигурността. Той подчерта, че е от основно значение да се настрои руското законодателство към новата технологична реалност, бързо и ефективно да се създаде гъвкава и адекватна правна рамка за разработването и използването на решения, базирани на информационните технологии.
Според Путин също така е необходимо "да се гарантира надеждна защита на интелектуалната собственост, законовите условия за регистрация на патенти в националната юрисдикция на Русия".