Половината от всички работни задачи ще бъдат изпълнявани от машини до 2025 г. Това е тенденция, която може да влоши неравенството, прогнозира доклад на Световния икономически форум /СИФ/, информира БГНЕС. Мозъчният тръст заяви, че „революцията на роботите” ще създаде 97 000 000 работни места в цял свят, но ще унищожи почти толкова, поставяйки някои общности в риск. Рутинните или ръчните задачи в администрацията и обработката на данни са най-застрашени от автоматизация, заявиха от СИФ.
Ще се появят нови работни места в области като социални грижи, обработката на данни и зелената икономика. Изследванията на форума са обхванали 300 от най-големите световни компании, които в момента са наели над 8 000 000 души по света. Роботи „ще заемат 20 000 000 работни места в заводите“. Повече от 50% от анкетираните работодатели заявиха, че очакват да ускорят автоматизацията на някои позиции в своите компании, докато 43% смятат, че е вероятно да съкратят работни места поради въвеждането на нови технологии. От СИФ обявиха, че пандемията от коронавируса е ускорила търсенето и въвеждането на нови технологии, тъй като фирмите се стремят да намалят разходите и да установят нови начини на работа.
Експертите на форума предупредиха, че сега работниците са изправени пред двойна заплаха от "ускоряване на автоматизацията и последиците от рецесията на икономиката, причинени от COVID-19”. Работните позиции, които разчитат на човешки умения като съветване, вземане на решения, разсъждения, общуване и взаимодействие, ще отбележат в бъдеще ръст на търсенето. Ще има нужда от работни места в зелената икономика и области като инженерството и облачните изчисления. Но същевременно милиони работни места ще бъдат закрити заради технологиите, засягайки най-ниско платените и най-нискоквалифицираните работници.