Едно от нещата, с които със сигурност ще бъде запомнено лято 2016, е световната мания по покемоните. Симпатичните същества отново станаха модерни заради Pokemon Go - мобилната игра, която надмина по потребители Twitter през Android; която бе инсталирана на повече устройства от Tinder; която покачи стойността на Nintendo с милиарди. И която имаше доста краткотрайна популярност.
Нетрадиционното в Pokemon Go спрямо други игри е, че ви кара не само да взаимодействате с телефона си, но и да излезете навън и да посещавате различни реални места - тъй като е игра, използваща т. нар. добавена реалност. Целта е да уловите известните малки покемони от екрана на телефона, докато те се появяват по локации и трасета, създадени на базата на картата на вашия град. Приложението използва GPS-а и камерата на смартфона ви, за да засече къде се намирате и да накара различни покемони да „изникнат" около вас.
Играта породи шегички, че благодарение на нея геймърите най-сетне са излезли от домовете. Всъщност тя се хареса на много не-геймъри и от нея наистина имаше полза за здравето - накара доста тийнейджъри да се раздвижат, преследвайки покемони. Преди дни дори бе публикувана статистика, според която потребителите на приложението вече са навъртели над 9 млрд. км пеша.
Като всяка мания обаче Pokemon Go имаше и своята тъмна страна. Оказа се пристрастяваща и - тъй като покемоните могат да се появят на всякакви места - доведе до падания, счупвания, наранявания. Не липсваха някои куриози, като например факта, че служителите по белгийските летища започнаха да прекарват повече време в играта, отколкото в изпълнение на задълженията, което доведе до забрана на Pokemon Go там. Най-лошото обаче бе, че имаше и смъртоносните инциденти. Един ловец на покемони бе убит, а друг бе настанен в болница със сериозни огнестрелни рани в Гватемала, като неизвестни въоръжени мъже ги атакували по време на играта. В Япония шофьор уби пешеходка, защото гледал в телефона си вместо в пътя. И това бяха само някои от случаите.
За щастие, в България не се стигна чак до такива трагедии, макар да имаше няколко леки произшествия с невнимателни шофьори, ловящи покемони. Но вманиачаването определено бе заразно. Малки и големи се опитваха да хванат съществата по покриви и градинки, села и паланки. Темата стана водеща дори за новинарските емисии, а в НДК бе организиран най-големият лов на покемони. С присъщото си чувство за хумор българинът побърза да посвети и вицове на Pokemon Go (най-добрите си припомнете тук).
Широката популярност на играта обаче траеше само няколко седмици. Дали потребителите се отегчиха или есенното време ги отказа от дългите разходки в издирване на покемони? Каквато и да бе причината, манията се уталожи…засега.
За японската компания Nintendo успехът на Pokemon Go бе наистина необходим и ѝ позволи да придвижи напред други свои проекти, сред които мобилната игра Super Mario Run. Тя бе пусната на пазара преди няколко седмици и вече чупи рекорди. Явно носталгията по класиките на 90-те остава печеливш ход. Дали Марио ще спаси принцесата и ще задмине покемоните по приходи - предстои да разберем през 2017 г.