Експерти по киберсигурност смятат, че над 1,3 милиона компютърни системи по света остават уязвими пред вируса, с чиято помощ в петък (12 май) беше извършена глобална кибератака, пише авторитетното британско издание Financial Times, цитирано от БГНЕС.
Както заяви по-рано директорът на Европол Роб Уейнрайт, серията от кибератаки може да се възобнови днес сутринта (15 май). Според него вирусът вече засегна 200 хиляди компютърни системи в 150 страни по света. От британското разузнаване посъветваха търговски организации да се подготвят за мащабна кибератака по целия свят, която може да започне през следващата седмица.
Програмистите на антивирусната система Avast съобщиха за 57 хакерски атаки с използването на вируса WanaCrypt0r 2.0. Според компанията вирусът се е разпространил на първо място в Русия, Украйна и Тайван. От "Лаборатория Касперски" обявиха за 45 хиляди опита за хакерски атаки в 74 страни по света в петък, най-голям брой "заразявания" се наблюдаваха в Русия.
Както стана известно по-рано, хакерите използват модифицирана програма на американската Агенция за национална сигурност (АНС). Според "Файненшъл таймс", който се позовава на анализатори в областта на киберсигурността, съобщи, че инструментът на американските специални служби, известен като eternal blue, е бил "кръстосан" с "изнудващата програма" WannaCry.
По думите на Албена Спасова, председател на Управителния съвет на Международната академия за обучение по киберразследвания и съучредител, всеки, който използва операционна система на Windows, която не е обновявана скоро, е застрашен. Трябва да се обнови софтуера, ако ползваме по-стара операционна система, преди да се включим в мрежата, даде Спасова съвет пред Нова телевизия. Тя заяви, че се използва уязвимост в протокол за споделяне на информация. Според Спасова операционни устройства, работещи под други операционни системи - Android, iOS, не са застрашени в конкретния случай.