Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Любознателни "Технократи" превземат Фестивала на науката в София

09 май 2018, 11:28 часа • 1508 прочитания

Две занимателни работилници ще осъществи набиращият все по-широка популярност сред младите любители на науката образователен център "Технократи" в рамките на предстоящото издание на Софийския фестивал на науката 2018, който ще се проведе в дните 10-13 май, в София Тех Център (сграда Джон Атанасов).

Първото занятие, наречено, „Роботски приключения“ е насочено към всички млади изследователи (7-14 г.), които имат афинитет към роботиката и програмирането, а второто – „Зелена енергия“ цели образоването на децата в ученическа възраст (10-16 г.) в сферата на зелената енергия и екологията, запознавайки ги с термина „възобновяеми източници на енергия“. И двете занимания са съставени, както от лекционна (образователна част), така и от практическа работа с фотоволтаични панели, солена вода и задвижване на автомобил с водород.

„Роботски приключения“ ще се случи на 10 и 11 май от 10:30 до 11:30, в зала BASF – Лаборатория, като в тази практика децата участват в забавни състезания с роботи, които могат да конструират, програмират и управляват. Те ще станат част от „праисторически" робо-приключения и ще открият своите нови приятели - Робозавър В-рекс, Уоли, Оби Уан, останалите от бандата на робо супергероите, с които ще поемат в едно фантастично пътуване в лабиринта на времето. А работилницата „Зелена енергия“, която ще се проведе на 12-ти май от 16:30 до 17:30 в зала Плюс, ще провокира децата да проверят дали можем да се разхладим като използваме слънчевите лъчи и да се стоплим като уловим вятъра, както и да разкрият възможностите на чистата енергия като изпробват да задвижат автомобил с вода.

В обособената зона „Откривател“, позиционирана в експо частта на Софийския научен фестивал, пък ще бъде позиционирана „мобилната лаборатория“ на „Технократи“, в която любопитните ще се запознаят с понятия като глобално затопляне, парников ефект и зелена енергия и ще имат възможност да се влючат в редица експерименти като работа с фотоволтаични (соларни) панели; добиване на биогориво; добиване на енергия чрез солена вода; разделяне на водата на съставните ѝ молекули и използване на водород за задвижване на автомобил.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес