Има голяма вероятност да се пропуснали да прочетете условията за ползване на Facebook. Ако бяхте ги прегледали подробно, щяхте да знаете, че политиката на социалната мрежа по отношение на цензурата е неясна и объркваща.
При последните протести на афроамериканци в САЩ това бе по-очевидно от всякога. Постове и видеа на чернокожи в сблъсъци с полицията бяха премахвани по различни причини, което навлече на Facebook обвинения в цензура. Но прилагана ли е наистина такава? От сайта CNET отговарят на някои от най-важните въпроси по темата.
Каква е цялостната политика на Facebook за цензурата?
Facebook иска да бъде платформа, в която хората се чувстват свободни да изразяват себе си. Речта на омразата, подстрекаването към тероризъм и порнографията са забранени. Като алтернатива на цензурата обаче се приема т.нар „контра реч“. Идеята е, че ако някой отговори на забранен пост, като обясни какво му е лошото и некоректното, това ще има по-голям ефект от изтриването. Facebook вероятно не би премахнал снимка с насилие, ако е озаглавена „Това е лошо“. Но ако анонсът подстрекава към противозаконни действия, ще бъде свалена.
Сътрудничи ли си Facebook със силите на реда?
Отговорът на този и други важни върпоси като например "Може ли Facebook да ограничи свободата на словото?" и "Кой дава право на Facebook да прави нещата, които прави?" прочетете в Expert.bg.