Франция пусна мобилната мрежа от пето поколение (5G), с първото активиране на честоти за потребители, регистрирали се за нейното използване, съобщава Анадолската агенция, цитирана от БГНЕС
Услугата е ограничена до области, където компаниите са инсталирали 500 антени, използвани в тестовите фази и е само в девет от основните градове на Франция, според RFI.
Стартирането на 5G беше широко очаквано, както и рекламирано като технология, която ще ускори борбата срещу изменението на климата.
В изявление на уебсайта си изпълнителният директор на базираният в САЩ мобилен оператор Verizon Ханс Вестберг заяви: "5G има потенциала да намали до 90% от сегашното ни потребление на енергия" и добави, че по-ефективното използване на електрическата мрежа ще продължи да подкрепя използването на чиста и възобновяема енергия.
В изявление до RFI главният изпълнителен директор на Orange Стефан Ричард се съгласи, че приемането на мрежата за потребители ще бъде бавно. "Те няма да достигнат голям брой тази зима. Това е тема за 2021 г., особено през втората половина на годината," каза той.
Orange е един от най-големите доставчици на телекомуникации във Франция, заедно с Bouyges, SFR и Free Mobile. Само Orange и Bouyges имат 5G мобилни планове, достъпни за потребителите днес, като заедно плащат 3 милиарда евро за закупуване на честотите.
Френските регулатори предвиждат, че до 2022 година всеки оператор трябва да инсталира 3000 преносни кули, за да се разшири до 8 000 кули две години по-късно и до общо 10 000 до 2025 година.
Новата технология породи теории на конспирацията относно здравето. 5G използва милиметрови електромагнитни вълни, известни също като изключително високочестотни вълни, много по-високо ниво по електромагнитния спектър от 4G или 3G.
Многобройни статии продължават да изследват ефекта на тези вълни върху човешкото тяло. Доклад от април 2020 г. за онлайн платформата DigitalTrends, цитиращ Федералната администрация по лекарствата (FDA) и Американската агенция за опазване на околната среда (EPA), показва, че "5G официално не се класифицира като канцероген".
DigitalTrends също съобщава, че през 2014 г. СЗО не е установила неблагоприятни ефекти върху здравето от използването на мобилни телефони, но категоризира 5G честотата, заедно с Международната агенция за изследване на рака (IARC), като "евентуално канцерогенна", предвид неубедителни доказателства.
Още: "5G - бъдещето, което е безопасно за здравето ни"