Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Експертът по киберсигурност Любомир Тулев: Когато е много хубаво, не е на хубаво

28 октомври 2020, 17:30 часа • 6404 прочитания

Октомври е месецът на борбата с киберпрестъпността. Експертът по киберсигурност Любомир Тулев разказа за редица измамни практики в киберпространството и даде полезни съвети за това как да се предпазим от това да станем жертва на подобни хакерски схеми в социалните мрежи. Ето какво ни сподели още като акценти, подробности за които можете да видите в интервюто:

Благодарение на добрия подход и опита, с който разполагат колегите от ГДБОП, отдел "Киберпрестъпност", успяват да се предотвратят редица киберпрестъпления.

За съжаление през последните години хакерите стават все по-изобретателни и променят схемите си.

OneCoin на Ружа Игнатова е съвсем различна схема от тази, която колегите разкриха преди около седмица. OneCoin сама по себе си дори не е криптовалута. Просто се нарича така, за да примами колкото може повече хора.

Основният ми апел към зрителите особено в месеца на киберсигурността е да бъдем много внимателни и да не се предоверяваме на нещо, което ни изглежда твърде хубаво.

Така наречените "фишинг имейли" съдържат линк или прикачен файл, който не трябва да отваряме. Те имат за цел да откраднат личните ни данни или да блокират всичките ни файлове и след това да искат откуп, за да си възвърнем достъпа. Това, което не трябва да правим, е да даваме този откуп, защото след това няма връщане назад.

Една операция е успешна не тогава, когато отидем, претърсим един адрес и вземем конкретните доказателства, а тогава когато правоприлагащите органи съберат достатъчно данни, за да послужат на съдебните органи не само в България, но и в целия свят.

Целта на фалшивите профили в интернет е ние доброволно да предоставим конфиденциална информация за нас или да ни навредят финансово.

Трябва да обърнем внимание на това колко приятели има профилът, колко пъти е бил тагван и какви публикации има.

Илиана Симеонова
Илиана Симеонова Отговорен редактор
Новините днес