Стотина от управляващите специализирани компании в областта на роботиката или изкуствения интелект, сред които милиардерът Илън Мъск, написаха отворено писмо до ООН. Те искат да предупредят човечеството за опасността от автономни оръжия, наричани "роботи-убийци".
”Автономните нападателни оръжия (предназначени да убиват, бел.ред.) (…) ще позволят на въоръжените конфликти да достигнат невождан мащаб и трудна за възприемане от хората скорост”, се казва в отвореното писмо до Конвенцията на ООН за оръжията.
Сред подписалите са Илън Мъск, който е начело на производителя на електрически и частично автономни автомобили Tesla и космическата компания SpaceX, Мустафа Сюлейман от британската компания DeepMind, собственост на Google и специализирана в областта на изкуствения интелект, предаде БГНЕС.
„Те могат да бъдат ужасяващи оръжия, оръжия, които диктатори и терористи използват срещу невинно население и оръжия, откраднати за фатални цели", продължават подписалите писмото, публикувано в неделя от организацията с идеална цел Future of Life Institute, базирана в САЩ и която предупреждава за възможните злини от технологиите.
"Ние не разполагаме с много време, за да реагираме. Веднъж отворена тази „кутия на Пандора” ще бъде трудно затворена. Ето защо ние (вие) искаме да намерим начин да се предпазим от тези опасности", пишат участници в подписката от целия свят.
Припопмняме , че Мъск е основен играч сред предупреждаващите за опасностите, които крие развитието на изкуствения интелект, посочвайки, че той представлява „значително по-голям риск“ от ядрените възможности на Северна Корея. Наскоро създателят на Tesla и SpaceX използва „Туитър“, за да предупреди за това, че развитието на изкуствения интелект може да се превърне в заплаха, ако не се регулира мъдро.
„Ако не се притеснявате за сигурността на изкуствения интелект, то трябва да започнете. (Той представлява) много по-голям риск от Северна Корея“, написа той. Още през октомври 2014 г. той заяви, че според него това е „най-голямата екзистенциална заплаха за човечеството“.
В изказването си тогава Мъск също така отново призова за регулации. „Никой не обича да бъде регулиран, но всичко (коли, самолети, храна, лекарства и т.н.), което представлява заплаха за обществеността, се регулира. Изкуственият интелект също трябва да бъде“, заяви той в Twitter.