Кораби без екипажи – скоро това може да е реалност предвид усилените разработки в Япония. Става въпрос за безпилотни кораби, управлявани само автоматично, които трябва да улеснят и да направят по-евтино превозването на товари и да намалят вероятността от аварии, пише в. "Монитор". Според статистиката на застрахователите през 2012 г. от 75 до 96 на сто от авариите на вода са били в резултат на човешка грешка, които най-често са били предизвикани от умора.
Голям плюс на новите кораби ще е и фактът, че дори пирати да ги превземат, те няма да могат да поемат управлението. Има идея при пиратско нападение атакуваният кораб автоматично да бъде пуснат в режим на кръгово движение, за да могат съответните служби по сигурността да стигнат до плавателния съд и да арестуват пиратите.
Друго предимство на безпилотните кораби е, че няма да има нужда от помещения за екипажа т.е. те ще имат по-голяма вместимост и е възможно да ползват по-малко гориво.
Една от фирмите, разработващи корабите от ново поколение е Nippon Yusen, която в миналото вече е работила над технологията, позволяваща на корабите да оценяват риска от сблъсък с помощта на анализ на данни. Компанията работи в сътрудничество с норвежците от DNV GL, като събира и анализира данни за състоянието на кораба и неговите характеристики.
Корабостроителната компания Japan Marine United, която сега работи над създаването на "умни" кораби, също е разработвала подобен проект – система за анализ на данни, с помощта на която се предсказва възникването на технически неизправности, преди да се случат.
Британската компания Rolls-Royce също съобщи за амбициите си в създаването на товарни плавателни съдове, които не се нуждаят от хора. Първите модели ще бъдат с дистанционно управление и въвеждането им в експлоатация е предвидено за 2020 година. Основните функции ще бъдат автоматизирани, но кораб от този вид все пак ще има капитан, който обаче ще следи плаването от сушата, а не от капитанския мостик и ще поема управлението само в критически ситуации.
Евентуален бъдещ проблем за безпилотните кораби ще е законодателството на различните държави - най-вече въпросът дали е позволено такива кораби да се използват.