Американското министерство на правосъдието поиска от компанията Facebook да сътрудничи в разследването на данни, че умишлено е показвала по-малки активи, за да се отклони от плащане на данъци в САЩ. В съобщението си по темата CNN се позовава на документ на правосъдното ведомство, с който телевизията разполага. Това е иск, изпратен миналата сряда в съда, пише БГНЕС.
Документът се отнася за събития от 2010 г., когато Facebook предава на офиса си в Ирландия собствеността върху част от активите, включително и информационната база с потребителите на онлайн платформата и нематериалните форми на собственост, предназначени за маркетинг.
Данъчната служба на САЩ е заподозряла одиторската компания Ernst & Young в съучастие в незаконна схема за укриване на данъци. По-специално Ernst & Young е била упълномощена да направи оценка на активите на Facebook и е занижила стойността им с "милиарди долари".
Данъчната служба неведнъж се е опитвала да получи от Facebook финансовата документация, за да потвърди или опровергае своите подозрения. Както съобщи представителката на службата Нина Ву Стоун, само през юни тя е изпратила 6 такива искания, които компанията на Марк Зукърбърг не е изпълнила. Сега се включва и министерството на правосъдието на САЩ.
В Европа Facebook също е на прицела заради практики за намаляване на данъците. Много компании от Силициевата долина, сред които Facebook, Google и Amazon са критикувани, че използват сложни схеми за занижаване на корпоративното облагане.
През 2014 година Facebook плати едва около 4% корпоративни данъци в световен мащаб, докато според някои данни компанията, която държи голямата социална мрежа през 2014 г. се е отчела със 123 милиона долара на данъчните институции извън САЩ, въпреки печалби от над 3,4 милиарда през същата година. За тази цел компаниите се регистрират в държави, където има най-високи данъчни облекчения. Тази практика те наричат "данъчна оптимизация".